Lekarze informują, że coraz częściej w swoich gabinetach rozpoznają to schorzenie wśród pacjentów, niezależnie od wieku (zarówno u dorosłych, jak i u dzieci). Co jest jej przyczyną? Jakie zalecenia w związku ze wspomnianą jednostką chorobową należy formułować dla pacjentów? Czy odpowiedni sposób żywienia pacjenta może przynieść istotne korzyści terapeutyczne?
Przyczyny pojawienia się eozynofilowego zapalenia przełyku
Do dziś trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną pojawienia się eozynofilowego zapalenia przełyku. Wielu specjalistów stwierdza wprost, że sama patogeneza choroby nie została poznana. W literaturze można też znaleźć głosy naukowców, którzy wskazują na możliwy związek pojawienia się eozynofilowego zapalenia przełyku z występującą alergią, zarówno pokarmową, jak i wziewną. Dodatkowo wyniki niektórych badań wskazują także na częstsze występowanie wspomnianej jednostki chorobowej u osób zmagających się z astmą oskrzelową, atopowym zapaleniem skóry czy nieżytem alergicznym nosa. Wśród chorych z eozynofilowym zapaleniem przełyku obserwuje się także zwiększone (50-krotnie) stężenie IL-5, IL-13, eotaksyny-3, neurotoksyny eozynofilowej1−4.
Epidemiologia
Eozynofilowe zapalenie przełyku jest chorobą rozpoznawaną zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jednak lekarze wskazują, iż najczęściej wspomniane schorzenie występuje u osób płci męskiej, u których dodatkowo rozpoznana jest alergia (pokarmowa i/lub wziewna)1−5.
Eozynofilowe zapalenie przełyku (eosinophilic esophagitis – EoE) − to przewlekła choroba zapalna, która dotyka błonę śluzową przełyku. W przeszłości nazywano ją chorobą refluksową przełyku oporną na podejmowane działania terapeutyczne ukierunkowane w leczeniu refluksu.
Leczenie żywieniowe jako element terapii w chorobach psychicznychi
Specjalistka w zakresie immunologii Sylwia Skrzyńska
Według statystyk w krajach rozwiniętych 4 na 10 przypadków zaburzeń dotyczy zaburzeń psychicznych. Stwierdzono, że częstość występowania ciężkiej depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych koreluje z niedoborem pewnych składników odżywczych.
czytaj dalej
Żywienie w chorobach układu krążenia. Rola wybranych produktów spożywczychi
Dietetyk kliniczny Klaudia Wiśniewska
Żywienie w chorobach układu krążenia ma niezwykle ważne znaczenie i od lat jest jednym z najbardziej newralgicznych i kontrowersyjnych obszarów współczesnej dietetyki. Największe wątpliwości dotyczą produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, ilości spożywanej soli, ryb czy jajek.
czytaj dalej
Kandydoza. Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczeniei
Specjalistka w zakresie immunologii Sylwia Skrzyńska
Drożdżaki z rodzaju Candida występują na całym świecie. Candida albicans – to gatunek grzybów wchodzący w skład naturalnej flory jelitowej u 40−80% zdrowych osób. Nie jest on gatunkiem dominującym, ale przy pewnych zmianach środowiskowych powodujących osłabienie funkcjonowania układu odpornościowego może nadmiernie się namnażać, powodując rozwój tzw. kandydozy (drożdżycy).
czytaj dalej