menu close arrow_back_ios person_add home

Mleko - korzyści i zagrożenia zdrowotne

Dietetyk, psychodietetyk Damian Parol

Z GABINETU DIETETYKA

06-11-2017

14/2017

Mleko i jego przetwory są przykładem produktów, które przez wiele lat był nadmiernie gloryfikowane, a dzisiaj odwrotnie – przez wiele środowisk są określane jako wyjątkowo szkodliwe. Jak naprawdę jest z tym mlekiem?

Najlepiej jest spojrzeć na to od strony poszczególnych jednostek chorobowych, którym ma sprzyjać lub przed którymi ma chronić spożycie mleka i produktów mlecznych. Zwracam uwagę, że ilekroć mowa w artykule o mleku, mam także na myśli jego przetwory.

 

Mleko a zdrowie kości

Mleko i niektóre z jego przetworów są głównym źródłem wapnia w diecie osoby odżywiającej się tradycyjnie. Wiele kampanii zachęcających do spożycia mleka było osadzonych właśnie na tym, że mleko sprzyja silnym, zdrowym kościom. I rzeczywiście – mleko jako produkt zawierający znaczne ilości wapnia, magnezu, białka oraz pewne ilości witaminy D i B12 może działać korzystnie na zdrowie kości i potwierdzają to badania epidemiologiczne, szczególnie te przeprowadzone z udziałem dzieci1, 2.

W tym miejscu często pojawia się argument, że mleko zakwasza organizm lub/i powoduje stan zapalny, a w konsekwencji sprzyja utracie wapnia z kości. Jednak ani jedno, ani drugie nie jest prawdą. Eksperymentalnie wykazano, że mleko działa umiarkowanie przeciwzapalnie3, z wyjątkiem osób uczulonych na mleko. Natomiast współczynnik PRAL, pomocny w ocenie potencjału zakwaszającego diety, jest dla większości produktów mlecznych neutralny, chociaż trzeba zwrócić uwagę na to, że dla niektórych serów jest wysoki (patrz tabela 1). Oddzielną kwestią jest to, że znaczenie równowagi kwasowo-zasadowej w kontekście zdrowia kości jest, w najlepszym wypadku, niewielkie4, 5.

 

Mleko i jego przetwory są przykładem produktów, które przez wiele lat był nadmiernie gloryfikowane, a dzisiaj odwrotnie – przez wiele środowisk są określane jako wyjątkowo szkodliwe. Jak naprawdę jest z tym mlekiem?

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Damian Parol

CZYTAM ARTYKUŁY

Z wykształcenia dietetyk i psychodietetyk. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Pod przewodnictwem prof. Artura Mamcarza obronił z wyróżnieniem pracę doktorską na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Tematem rozprawy był wpływ diety wegańskiej na wydolność biegaczy długodystansowych. Współautor rozdziałów w podręcznikach akademickich Kardiologia sportowa w praktyce klinicznej (PZWL) oraz Medycyna stylu życia (PZWL). Autor licznych publikacji naukowych, popularnonaukowych i specjalistyczny dotyczących dietetyki, treningu i medycyny stylu życia oraz bloga damianparol.com