menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

Menopauza, otyłość i dieta

W okresie menopauzalnym komfort życia kobiety znacząco się zmniejsza, większość z nich odczuwa szereg zmian fizjologicznych i psychicznych, które w tym okresie nazywane są objawami zespołu klimakterycznego.

Menopauza to okres w życiu kobiety, który wiąże się z licznymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz dużym obciążeniem psychicznym. Podczas niego zachodzi wiele zmian metabolicznych, hormonalnych i estetycznych. Menopauzę stwierdza się po upływie 12 miesięcy od wystąpienia ostatniego krwawienia miesiączkowego1. Natomiast okres premenopauzalny rozpoczyna się znacznie wcześniej. Wygasanie czynności hormonalnej jajników rozpoczyna się średnio 5-6 lat przed ostatnim krwawieniem. Pierwszym z objawów jest obniżenie insulinowrażliwości komórek, które występuje u kobiet w wieku 42-47 lat2. Typowe konsekwencje okresu premenopauzalnego to: zahamowanie dojrzewania pęcherzyków Graafa, zahamowanie jajeczkowania, osłabienie czynności ciałka żółtego, obniżenie progesteronu, hipoestrogenizm, hipergonadotropinemia – stężenie hormonu folikulotropowego (FSH, follicle-stimulating hormone) wzrasta3, 4. W czasie premenopauzy liczba cykli owulacyjnych spada do około 5%5, 6.

Za okres menopauzy możemy uznać stan hormonalny gdy stężenie FSH w surowicy krwi mieści się powyżej 30 j./l i E2 (estradiolu) poniżej 30 pg/ml (współczynnik FSH/LH przekracza 1). 2–3 lata po menopauzie możemy zaobserwować najwyższe stężenia FSH i LH7. Miesiączkowanie całkowicie zostaje zatrzymane gdy stężenie estrogenów we krwi spada poniżej 10 mg/dobę. W tym okresie obserwujemy niskie stężenie estrogenów i wysokie stężenie gonadotropin, gospodarka hormonalna zostaje utrzymana na zrównoważonym poziomie, wtedy następuje okres pomenopauzalny8. Jajnik po menopauzie nie tylko zmienia swoją czynność hormonalną, ale także ulega znaczącym zmianom morfologicznym, zmniejsza swoją objętość i masę (< 10 g) , a jego powierzchnia staje się matowa. Czynność hormonalna jajników w okresie pomenopauzalnym jest bardzo niska: zachodzi niewielka produkcja estrogenów i testosteronu, a jajnik staje się w tym czasie głównym źródłem testosteronu w organizmie (ok. 50% całej puli)9.

W okresie menopauzalnym komfort życia kobiety znacząco się zmniejsza, większość z nich odczuwa szereg zmian fizjologicznych i psychicznych, które w tym okresie nazywane są objawami zespołu klimakterycznego.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Patrycja Kłósek

CZYTAM ARTYKUŁY

Dietetyk kliniczny, doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie prowadzi firmę Paleta diet zajmującą się szkoleniem dietetyków w zakresie dietoterapii, stosowania diagnostyki medycznej w poradnictwie żywieniowym, leczeniu żywieniowym chorób nowotworowych i zaburzeń odżywiania. Autorka publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach, na co dzień specjalizująca się w procesach redukcji masy ciała u pacjentów otyłych z wykorzystaniem technik motywacyjnych.


Czytaj więcej