menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

Dieta doktora Ornisha

Żywieniowa metoda leczenia zmian miażdżycowych oraz zaburzeń lipidowych.

Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną śmierci w Polsce i na świecie. Czynniki ryzyka tych chorób (zaburzenia lipidowe, nadciśnienie, nadwaga) dotykają większości dorosłych Polaków. Obecnie mamy do wyboru różne dostępne metody leczenia chorób sercowo-naczyniowych oraz zmniejszania czynników ryzyka. Są to interwencje chirurgicznie, farmakoterapia oraz zmiany w sposobie życia. Jedną z najważniejszych zmian w stylu życia jest zmiana diety. Takie podejście zyskało nawet nazwę "medycyny stylu życia" i znajduje wielu zwolenników wśród lekarzy, dietetyków i trenerów.

 

Dieta, a w zasadzie program doktora Ornisha, wpisuje się właśnie w tę koncepcję. Trzeba bowiem uściślić, że program doktora Ornisha to nie tylko dieta, ale też inne zmiany, takie jak rezygnacja z palenia, kontrola stresu oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Zmiany te są istotne, jednak to diecie w największym stopniu przypisuje się działanie programu doktora Ornisha.

 

Na czym opiera się program dra Ornisha?

W pierwotnym badaniu o nazwie Lifestyle Heart Trial1 doktor Ornish proponował swoim pacjentom niskoprzetworzoną dietę roślinną (whole foods, plant based diet). Mimo silnego ograniczenia produktów odzwierzęcych nie była to dieta wegańska, ponieważ pacjenci mogli spożywać 1 szklankę beztłuszczowego mleka lub jogurtu dziennie oraz białka jaj. Inne dozwolone produkty to świeże owoce i warzywa, niskoprzetworzone zboża, strączki, w tym soja. Z diety wyeliminowane zostały wszystkie produkty bogate w tłuszcze, również te uchodzące za zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek czy orzechy. Również kofeina została wyeliminowana, natomiast alkohol był dozwolony (do 2 standardowych jednostek dziennie), choć nie był polecany. Co ciekawe, ograniczenie soli było wymagane jedynie przy nadciśnieniu tętniczym – może to tłumaczyć umiarkowany wpływ programu na ciśnienie krwi. Wymagana była suplementacja witaminą B12, co wynika z bardzo małej ilości produktów odzwierzęcych w diecie. Według założeń dieta miała dostarczać 70–75% energii z węglowodanów, 15–20% z białek i 10% z tłuszczów. Dieta nie zakładała restrykcji kalorycznej, jednak duża objętość produktów i niska zawartość tłuszczu w diecie sprawiała, że większość ludzi podczas stosowania diety Ornisha dostarczała mniej kalorii niż potrzebowała, co przynosiło redukcję masy ciała.

Żywieniowa metoda leczenia zmian miażdżycowych oraz zaburzeń lipidowych.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Damian Parol

CZYTAM ARTYKUŁY

Dietetyk, psychodietetyk. Z wykształcenia dietetyk i psychodietetyk. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Pod przewodnictwem prof. Artura Mamcarza obronił z wyróżnieniem pracę doktorską na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Tematem rozprawy był wpływ diety wegańskiej na wydolność biegaczy długodystansowych. Współautor rozdziałów w podręcznikach akademickich Kardiologia sportowa w praktyce klinicznej (PZWL) oraz Medycyna stylu życia (PZWL). Autor licznych publikacji naukowych, popularnonaukowych i specjalistyczny dotyczących dietetyki, treningu i medycyny stylu życia oraz bloga damianparol.com


Czytaj więcej