Tłuszcze i ich pochodne odgrywają kluczową rolę strukturalną i funkcjonalną w mózgu. Substancje odżywcze wywierają wpływ na funkcje poznawcze poprzez regulację neurotransmisji, przekaźnictwa synaptycznego, płynności błon komórkowych i przekazywania sygnałów. Na plastyczność mózgu korzystnie wpływają: restrykcja kaloryczna, obecność w diecie polifenoli (związków roślinnych o silnej aktywności antyoksydacyjnej), a także wielonienasyconych kwasów omega-34,5 .
Szczepy probiotyczne należą do grupy GRAS, czyli są uznane za bezpieczne (ang., Generally Recognised As Safe). Do głównych mechanizmów ich działania zalicza się1:
- Zdolność do regulacji zlokalizowanego w prze- wodzie pokarmowym układu odpornościowego GALT (wywieranie aktywności przeciwzapalnej, przy jednoczesnym hamowaniu stanu zapalnego);
- Synteza witamin z grupy B i K;
- Wytwarzanie enzymów trawiennych;
- Synteza związków regenerujących nabłonek jelita, m.in. kwasu masłowego.
Zgodnie z obowiązującą definicją, probiotyki to żywe drobnoustroje, wyizolowane z ludzkiego organizmu (przewodu pokarmowego, mikrośrodowiska pochwy etc.), których główną rolą jest korzystny wpływ na organizm gospodarza, przy zachowaniu bezpieczeństwa stosowania.