Pacjenci pojawiają się w naszych gabinetach z różnym podejściem do swojego problemu oraz poziomem motywacji. Prawdopodobnie każdy z nas miewa w gabinecie pacjentów, którzy przychodząc na konsultację, kompletnie nie widzą powagi swojego stanu zdrowia lub pomimo zadeklarowania gotowości do pracy, nie przychodzą na spotkanie z własnej woli, a bardziej po namowach członków rodziny lub innego specjalisty. Przyczyn takich sytuacji możemy dopatrywać się w czynnikach osobowościowych klienta, jego historii wprowadzania zmiany, poziomie wiedzy etc. Nie mamy jednak wpływu na niektóre z tych z czynników. W gabinecie dietetycznym (i w każdym innym) nie możemy zmienić osobowości pacjenta czy wymazać jego historii. Mamy za to wpływ na budowanie odpowiednio poziomu wiedzy, wspieraniu motywacji i wyznaczanie celów. Może zdarzyć się jednak tak, że pomimo dużej chęci ze strony specjalisty, przekazywaniu przez niego wiedzy, okazywaniu wsparcia i zrozumienia, z drugiej strony natrafiamy na opór, rezygnację lub zupełnie przeciwną reakcję do tej zakładanej. Z czego może to wynikać? Bardzo dopodobne jest, że nasza reakcja i plan na pracę z klientem są słuszne i przemyślane, natomiast nietrafione z powodu etapu w procesie dochodzenia do zmiany, w którym on się obecnie znajduje.
Im szybciej rozpoznamy, na jakim etapie w procesie zmiany jest nasz pacjent, tym łatwiej będziemy mogli dopasować swoje interwencje i nastawienie do problemu, co będzie korzystne dla obu stron.
Redakcja
Zapraszamy na Narodowy Kongres Żywieniowy, który odbędzie się 23 października 2021! To już szósta odsłona wydarzenia, które w tym roku poświęcone będzie tematyce:
Pandemia COVID-19 - wyzwania żywieniowe i nauka na przyszłość.
Kongres odbędzie się w formule ONLINE, a udział w nim jest całkowicie bezpłatny. Organizator @NIZP PZH PIB zadbał o niezwykle interesujący dobór prelegentów i tematów. Uczestnicy będą mogli na żywo wysłuchać wykładów m.in. o zmianach nawyków żywieniowych Polaków w czasie lockdownu, wpływie COVID-19 na otyłość Polaków oraz o wpływie niektórych suplementów na odporność człowieka.
czytaj dalej
Dietetyk, psychodietetyk Karolina Lewandowska-Klafczyńska
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest na 4. miejscu chorób najczęściej występujących na świecie, a według prognoz do 2030 r. będzie na pierwszym miejscu. WHO podaje, że na świecie cierpi na nią ponad 350 milionów osób. Zgodnie z raportem Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią 4 miliony osób. Niepokojący jest też fakt, na który wskazują statystyki policyjne z lat 2017–2020, że jedną z najczęstszych przyczyn prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży były właśnie zaburzenia psychiczne, w tym depresja.
czytaj dalej
mgr Joanna Walasek
Choroba Leśniowskiego-Crohna (ang. Crohn’s Disease, CD), to – obok wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (ang. Ulcerative Colitis, UC), mikroskopowego czy nieokreślonego zapalenia jelita grubego – zaburzenie zaliczane do nieswoistych chorób zapalnych jelit (ang. Infl ammatory Bowel Disease, IBD). Jest to grupa chorób przewodu pokarmowego charakteryzująca się przewlekłym stanem zapalnym mogącym trwać przez bardzo długi czas; przebiega z naprzemiennie trwającymi okresami zaostrzeń i remisji.
czytaj dalej