Od lat mamy świadomość, że żywienie chorych było często niezbilansowane i niskiej jakości, co pokrywa się z wnioskami zawartymi w raporcie Najwyższej Izby Kontroli z 2018 roku o żywieniu w szpitalu, którego najważniejszy i najbardziej zatrważający wniosek brzmi: „System ochrony zdrowia nie gwarantuje prawidłowego żywienia pacjentów w szpitalach”2.
Pacjenci z chorobą nowotworową w znacznym stopniu narażeni są na występowanie niedożywienia (zwanego zespołem kacheksji nowotworowej) spowodowanego zarówno brakiem substancji odżywczych, jak i samym wpływem charakteru choroby na ich organizm. Szacuje się, że aż 10–20% pacjentów umiera z powodu kacheksji nowotworowej. Przed rozpoczęciem leczenia chorzy z nowotworami poddawani są w szpitalu przesiewowym badaniom służącym ocenie stanu odżywienia ich organizmu.
Dolegliwości pacjentów onkologicznych będące w szczególności efektami ubocznymi zastosowanej terapii w nadrzędny sposób mogą przyczyniać się do rozwoju niedożywienia. W niniejszym artykule omawiamy zalecenia żywieniowe, które mogą pomóc pacjentom w pokonaniu dolegliwości i zwiększyć ochotę na przyjmowanie pokarmów, zmniejszając tym samym ryzyko kacheksji nowotworowej.