Szukając skutecznych metod prewencji i leczenia tych schorzeń, zwrócono uwagę na tradycyjne wzorce żywieniowe krajów nordyckich.
CZYM JEST NOWA DIETA NORDYCKA?
Nowa dieta nordycka (NND) jest uznana przez Świa- tową Organizację Zdrowia za nordycką alternatywę dla diety śródziemnomorskiej. Nowa dieta nordycka jest to potencjalnie zdrowy i zrównoważony sposób odżywiania charakteryzujący się żywnością dostępną lokalnie i tradycyjnie spożywaną w krajach nordyckich: Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia i Islandia. Oprócz uwzględnienia żywności o nordy- ckim charakterze i potencjalnych właściwościach prozdrowotnych, w NND uwzględniono także po- tencjał diety w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Współczesny styl życia, zdominowany przez przetworzoną żywność i siedzący tryb pracy, przyczynia się do wzrostu zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe i cukrzycę na całym świecie. W Polsce wciąż pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów są choroby układu sercowo-naczyniowego, przede wszystkim ich dwie manifestacje – choroba niedokrwienna serca i jej konsekwencje, zawał serca oraz udary mózgu. Jedną z metod zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy jest dieta.
mgr Paula Grdeń
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, jakie ma człowiek. Dzięki niemu możliwe jest odbieranie i analizowanie bodźców z otoczenia. Prawidłowe widzenie daje duże poczucie bezpieczeństwa oraz umożliwia i ułatwia odnajdowanie się w przestrzeni. Tak jak w przypadku innych narządów, tak i w przypadku narządu wzroku możliwe jest wsparcie jego pracy poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę oraz indywidualnie dobraną suplementację.
czytaj dalej
dr n. biomed. Joanna Jurek
Zespół chronicznego zmęczenia (ang. Chronic Fatigue Syndrome ME/CFS) jest jednym z przykładów wieloukładowych i wyniszczających chorób o nieznanej przyczynie, które charakteryzują się ogólnym niskim samopoczuciem związanym z wysiłkiem i chronicznym wyczerpaniem. Uczucie przewlekłego uporczywego zmęczenia fizycznego i psychicznego, które nie ustępuje po odpoczynku czy śnie znacząco wpływają na zdolność do codziennego funkcjonowania, w tym także na zdrowie psychiczne i zmniejszoną produktywność.
czytaj dalej
dr n. med. Paweł Szewczyk
Pomiary antropometryczne stanowią jeden z podstawowych wskaźników pozwalających na pośrednią ocenę stanu odżywienia pacjenta, przyczyniając się do możliwości ustalenia zwyczajowego spożycia żywności, jej trawienia i wchłaniania, a także wykorzystywania składników pokarmowych przez organizm. Jednocześnie systematyczne wykonywanie badań antropologicznych u dzieci i młodzieży służy profilaktyce chorób, zaburzeń rozwojowych oraz poprawie stanu zdrowia badanych.
czytaj dalej