dr hab. n.med. Monika Szulińska
3 grudnia z inicjatywy redakcji „Współczesnej Dietetyki” odbyło się certyfikowane szkolenie online „Zespół metaboliczny okiem lekarza i dietetyka. Nowe rekomendacje, wytyczne i praktyczne postępowanie”. Do przeprowadzenia szkolenia zaprosiliśmy ekspertki z zakresu leczenia otyłości i zespołu metabolicznego – dr hab. n. med. Monikę Szulińską oraz dr n. o zdr. Matyldę Kręgielską-Narożną. Szkolenie zostało objęte honorowym patronatem PTLO – Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości oraz PZZD – Polskiego Związku Zawodowego Dietetyków. O zespole metabolicznym oraz roli lekarza i dietetyka w jego terapii rozmawiamy z dr hab. n. med. Moniką Szulińską.
czytaj dalej
Jagoda Dudek
Jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny jest utrzymanie w zdrowiu jelit i bytującej w nich mikroflory. Niekorzystne warunki środowiska, nadmiar antybiotyków, środków dezynfekcyjnych i złe odżywianie sprzyjają ich osłabieniu. Coraz więcej osób cierpi także na zaburzenia odporności, które mogą stać się przyczyną chorób powodowanych przez patogeny oportunistyczne. Jednym z nich jest C. albicans, którego nadmierny rozrost powoduje różnorodne objawy u pacjentów1.
czytaj dalej
dr n. med. Magdalena Jodkiewicz, dr n. med. i n. o zdr. Agnieszka Surwiłło-Snarska
Niedożywienie to poważny problem kliniczny, który dotyczy od 30 do 85% pacjentów z rozpoznaną chorobą nowotworową, a w ostatnich tygodniach życia występuje u 80–90% chorych. U 20% pacjentów wyniszczenie jest bezpośrednią przyczyną zgonu. Zgodnie z obecnymi standardami każdy chory po diagnozie choroby nowotworowej powinien być poddany ocenie stanu odżywienia oraz otrzymać właściwie dopasowane leczenie żywieniowe.
czytaj dalej