menu close arrow_back_ios person_add home

Młody jęczmień

Dietetyk kliniczny Adrianna Frelich

SUPERFOODS

02-05-2016

5/2016

Jęczmień zwyczajny (Hordeum vulgare L.) jest jedną z najbardziej popularnych roślin zbożowych uprawianych na całym świecie. W Azji znany jest już od tysięcy lat.

SUBSTANCJE ODŻYWCZE WARTOŚCI
Energia* 299 kcal
Białko 3,5 g
Tłuszcz 2,6 g
Węglowodany 25,5 g
Błonnik nierozpuszczalny 35,8−39,1 g
Błonnik rozpuszczalny 3,6 g
Hemicelulozy 21,1 g
Celulozy 8,2 g
Ligniny 2,9 g

*Wyliczone na podstawie zawartości białka, tłuszczów i węglowodanów w suchej masie produktu.

 

Z młodego jęczmienia został wyizolowany flawon glikozydowy − saponaryn, którego właściwości przeciwutleniające badano w celu potwierdzenia pozytywnego wpływu antyoksydantów na leczenie chorób skóry związanych z nadmiernym promieniowaniem UV. Saponaryn w porównaniu z α-tokoferolem i butylowanym hydroksytoluenem wykazywał istotniejsze działanie antyoksydacyjne w przypadku leczenia defektów wywołanych promieniowaniem ultrafioletowym. Zabezpiecza on również kwasy tłuszczowe omega-3 przed utlenianiem oraz tworzeniem się toksycznego malonodialdehydu4, 5.

W badaniu przeprowadzonym na zwierzętach wykazano pozytywny wpływ paszy z dodatkiem ekstraktu z liści młodego jęczmienia na poziom lipidów w osoczu. Spożywanie przez króliki wzbogaconego pożywienia przez okres 12 tygodni spowodowało zmniejszenie stężenia w osoczu triglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz lipoprotein o niskiej gęstości (LDL)6.

Z kolei Yu badał wpływ suplementów z młodego jęczmienia na utlenianie się frakcji LDL-u ludzi. Badanie zostało przeprowadzone na 36 pacjentach z cukrzycą typu 2, którzy przez 4 tygodnie otrzymywali suplementy zawierające: 15 g młodego jęczmienia, 200 mg witaminy C oraz 200 mg witaminy E. Wykazano obniżenie się stężenia rodników tlenowych, a także hamowanie utleniania się frakcji LDL7. Jednak nie można wysunąć jednoznacznego wniosku, że to właśnie dodatek młodego jęczmienia spowodował poprawę wyników badań u pacjentów. Suplementy zawierały również dodatek innych substancji antyoksydacyjnych, które wspomagają usuwanie wolnych rodników z organizmu.

            Młody jęczmień był również analizowany pod względem zawartości błonnika pokarmowego (tabela). W badaniach na zwierzętach wykazano pozytywny wpływ suplementacji pożywienia szczurów młodym jęczmieniem na ilość kału usuwanego z organizmu. Zwierzęta przyjmujące paszę wzbogaconą w wyciąg z zielonego jęczmienia wytwarzały większą objętość kału. Poza tym pH treści jelita grubego zostało obniżone. Wcześniejsze badania dowiodły również zmniejszenie ilości niekorzystnych bakterii (Clostridium) w kale. Badano również czas pasażu jelitowego, który zwiększył się u zwierząt przyjmujących preparaty z młodego jęczmienia. Jednak nie zauważono żadnych zmian w masie ciała1.

            Szczególnie w krajach wysokorozwiniętych spożywa się obecnie duże ilości tłuszczów, które w nadmiarze mogą przyczyniać się do rozwinięcia chorób spowodowanych uszkodzeniem oksydacyjnym, jak np. miażdżyca. Dieta bogata w substancje antyoksydacyjne może wspomóc leczenie wspomnianych schorzeń oraz działać prewencyjnie. Młody jęczmień wydaje się przede wszystkim bardzo dobrym źródłem przeciwutleniaczy, dlatego warto rozważyć jego suplementację, jeżeli dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości substancji antyoksydacyjnych.

PRZYPISY

  1. Kamiyama M., Shibamato T., Flavonoids with Potent Antioxidant Activity Found in Young Green Barley Leaves, „J. Agric. Food Chem.” 60, 2012, 6260−6267.
  2. Ehrenbergerová J. i wsp., Antioxidant Enzymes in Barley Green Biomass, „Plant Foods Hum Nutr” 64, 2009, 122–128.
  3. Ikeguchi M. i wsp., Effects of Young Barley Leaf Powder on Gastrointestinal Functions in Rats and Its Efficacy-Related Physicochemical Properties, Hindawi Publishing Corporation Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2014.
  4. Benedet J.A., Ummeda H., Shibamato T., Antioxidant Activity of Flavonoids Isolated from Young Green Barley Leaves toward Biological Lipid Samples, „J. Agric. Food Chem.” 55, 2007, 5499−5504.
  5. Ehrenbergerová J. i wsp. Antioxidant vitamins in barley green biomass, „J. Agric. Food Chem.” 58, 2010,11755–11761.

O autorze

Adrianna Frelich

CZYTAM ARTYKUŁY

Tytuł magistra dietetyki zdobyła na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Współpracuje z przychodnią Premium Medical oraz Instytutem Sanvita. Poza tym pracuje w branży badań klinicznych, dbając o ich prawidłowy przebieg oraz rozwój.