Uważa się, że najwięcej kawy na świecie spożywa się obecnie w krajach skandynawskich. W Polsce kawa jest spożywana codziennie przez ok. 60% dorosłych ludzi, a ponad 80% pije ją regularnie. Mimo wysokiej częstotliwości, spożycie ilościowe kawy w naszym kraju jest raczej niewielkie i wynosi ok. 2,2–3 kg kawy na osobę rocznie. Dla porównania w Finlandii statystyczny mieszkaniec spożywa aż 12 kg kawy/rok2. Podobną popularnością kawa „cieszy się” w świecie nauki, w którym próbuje się znaleźć odpowiedź na pytania: czy, kiedy i dla kogo kawa jest napojem o działaniu prozdrowotnym, a u kogo działa niekorzystnie. Niestety w przestrzeni medialnej spożycie kawy budzi bardzo wiele kontrowersji i przez jednych jest uważana za „napój bogów” a przez innych – „dzieło szatana”. Szczególnie w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego kawa wzbudza wiele kontrowersji, co wynika choćby z jej potencjalnego wpływu na biochemiczne aspekty związane z regulacją ciśnienia tętniczego krwi. Najczęstszym błędem jest jednak traktowanie kawy jako jednej substancji, co powoduje, że spłycamy jej potencjalne działanie do działania kofeiny. Zatem, aby w pełni zrozumieć temat wpływu kawy na układ krążenia, należy poznać właściwości choćby kilka substancji zawartych w tym – złożonym z ponad 1000 substancji chemicznych – naparze.
Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych, zaraz po wodzie, napojów na świecie. Wynika to z jej wpływu na organizm człowieka, który jest wykorzystywany zarówno przez sportowców, jak i osoby nieuprawiające wyczynowo sportu. Jest jednocześnie najczęściej spożywaną substancją o działaniu psychoaktywnym1.
Sterole roślinne a choroba niedokrwienna sercai
mgr Joanna Walasek
Choroba niedokrwienna serca (ChNS) obejmuje grupę zespołów klinicznych, wśród których wyróżnia się przewlekłą chorobę niedokrwienną serca oraz ostre zespoły wieńcowe (OZW). ChNS spowodowana jest zachwianiem równowagi między dostarczeniem tlenu i związków odżywczych do komórek mięśnia sercowego a faktycznym zapotrzebowaniem miocytów na te składniki. Najczęstszą przyczyną choroby jest miażdżyca tętnic wieńcowych.
czytaj dalej
Witamina B12 – kompendium wiedzyi
Dietetyk kliniczny Klaudia Wiśniewska
Witamina B12 – co o niej wiemy?
Witamina B12 (kobalamina, Cbl) to grupa związków rozpuszczalnych w wodzie o złożonej strukturze należąca do korynoidów.
czytaj dalej
Dochód pasywny i wsparcie suplementacyjne pacjentów - poznaj program ambasadorski do MyBestPharmi
Redakcja
Zalecenia żywieniowe, plany dietetyczne, konsultacje to w dzisiejszych czasach często jest niewystarczające. Coraz więcej pacjentów sięga po wsparcie suplementami diety. Dietetyk to jeden ze specjalistów, który może ustalić odpowiedni i indywidualny plan suplementacji. Jeśli jesteś dietetykiem, który szuka rozwiązań dla swoich podopiecznych jaki i dla swojego biznesu poznaj program ambasadorski do MyBestPharm.
czytaj dalej