Okres dzieciństwa i dojrzewania jest czasem krytycznym dla rozwoju otyłości. W okresie dojrzewania występuje spadek spontanicznej aktywności ruchowej, która jest charakterystyczna dla dzieci młodszych. Otyłość u dzieci jest wyjątkowo poważnym problemem, ponieważ jej konsekwencje dają o sobie znać w życiu dorosłym. Wielu autorów twierdzi, że 80−86% otyłych dzieci wykazuje skłonność do nadwagi w wieku dorosłym, a ok. 30% dorosłych jest otyła już od dzieciństwa.
Konsekwencje nadmiernej masy ciała
Wśród konsekwencji nadwagi czy otyłości należy wymienić powikłania endokrynologiczne (zespół metaboliczny, cukrzyca typu 2, przedwczesne dojrzewanie, niedobór hormonu wzrostu, zaburzenia miesiączkowania), powikłania sercowo-naczyniowe, pulmonologiczne (astma oskrzelowa, nietolerancja wysiłku fizycznego oraz kinezofobia), onkologiczne, psychospołeczne (niska samoocena, izolacja społeczna) oraz wiele innych.
W młodym organizmie narażonym na dodatkowe przeciążenia statyczne (spowodowane nadmierną masą ciała) często dochodzi do nieprawidłowości w ukształtowaniu narządu ruchu. Do tej grupy nieprawidłowości zalicza się: zaburzenia osi kręgosłupa (np. skoliozy), dysfunkcje kończyn dolnych, w tym koślawość i szpotawość kolan oraz bardzo powszechne wady stóp, takie jak: płaskostopie podłużne, płaskostopie poprzeczne, koślawość stawu skokowo-piętowego, stopa płasko-koślawa i wiele innych.
Wpływ obciążeń statycznych na układ kostny, stawowy i mięśniowy
Stopa, stanowiąca narząd podporowy, amortyzacyjny oraz nośny całego ciała, bardzo często ulega przeciążeniom i to ona jest szczególnie narażona na deformacje wynikające z nadmiernego obciążenia. Naukowcy zajmujący się badaniem powyższych zależności udowodnili, że dopiero długotrwałe (np. związane z nadwagą i otyłością) obciążenie mięśni i więzadeł stopy może prowadzić do niewydolności mięśniowej i więzadłowej, a tym samym powodować trwałe obniżenie wysklepienia stóp.
Często występującą u dzieci wadą, będąca również następstwem zwiększonej masy ciała, jest koślawość kolan, gdzie kończyny dolne ustawiają się w charakterystyczny „X”. Bardzo często takie zaburzenie osi kończyny współistnieje ze stopą koślawą, płasko-koślawą lub pronacyjną. Dzieje się tak, ponieważ stała pozycja rozkroczna, która występuje w koślawości kolan, przeciąża łuk dynamiczny stopy, prowadząc do jego obniżania.
Należy jednak pamiętać o tym, że nie każde płaskostopie czy zmiana ustawienia osi kończyn dolnych jest patologią. Do pewnego wieku u dzieci występuje fizjologiczne (prawidłowe dla danego momentu rozwoju) płaskostopie oraz fizjologiczna koślawość kolan i tyłostopia.
U noworodków prawidłowością jest szpotawe ustawienie kończyn dolnych. W wieku 2 lat ulegają one wyprostowaniu, a między drugim a czwartym rokiem życia rozwija się kolano koślawe, które zanika do momentu osiągnięcia wieku szkolnego. Należy mieć na uwadze to, że tylko w określonych granicach koślawość kolan uznaje się za fizjologiczną − jest to odstęp między kostkami przyśrodkowymi (mierzony przy złączonych kolanach) nie większy niż 5 centymetrów.
Zmianom rozwojowym podlega również stopa, którą w okresie wczesnodziecięcym cechuje rzekome płaskostopie – również fizjologiczne. Stopa posiada obfitą podściółkę tłuszczową od strony przyśrodkowej, która powoduje zwiększenie powierzchni nośnej stopy oraz redukuje siłę nacisku na podłoże. Zarys łuku podłużnego uwidacznia się dopiero po 2 roku życia, a podściółka tłuszczowa zanika ok. 4−5 roku życia. Do 7 roku życia koślawość kończyn dolnych oraz stopy płasko-koślawe uwarunkowane procesami rozwojowymi powinny zaniknąć.
W ostatnich latach obserwuje się wzrost ilości zachowań sprzecznych z postępowaniem prozdrowotnym. Zalicza się do nich zmniejszoną aktywność fizyczną i nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które wraz z chronicznym stresem przyczyniają się do wzrostu występowania chorób cywilizacyjnych. Jedną z takich chorób, której poziom wzrasta w alarmującym tempie, jest nadwaga i otyłość − występująca zarówno w populacji osób dorosłych, jak również dzieci i młodzieży.
Dietetyk sportowy Bartłomiej Pomorski
Profesor John Hawley to wybitny specjalista w zakresie aktywności fizycznej oraz dietetyki. Jest pracownikiem School of Exercise Science w Australian Catholic University (Melbourne, Australia). Zasiada w radach redakcyjnych wielu międzynarodowych czasopism, w tym: "American Journal of Physiology" (Endocrinology i Metabolism), "The Journal of Applied Physiology" (USA), "The Journal of Sports Sciences" (U.K), "Medicine & Science in Sports & Exercise" (USA), "Sports Medicine" (New Zealand), "The International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism" (USA). Zakres prac prowadzonych w laboratorium pod jego kierownictwem obejmuje m.in. oddziaływanie wysiłku fizycznego oraz żywienia na metabolizm mięśni.
Wywiadu udzielił Bartłomiejowi Pomorskiemu podczas grudniowej konferencji International Sport & Excercice Nutrition Conference.
czytaj dalej
Dietetyk sportowy Bartłomiej Pomorski
Sportowcy realizujący intensywny program treningowy lub zawodnicy, którzy w ostatnim czasie startowali w zawodach, w szczególności o charakterze
wytrzymałościowym, wydają się być bardziej podatni na możliwość rozwoju objawów chorób górnych dróg oddechowych (URS). Infekcje wirusowe górnych dróg układu oddechowego (np. przeziębienia) są wśród sportowców powszechnie występującą dolegliwością, ale należy podkreślić, że przyczyną wystąpienia podobnych symptomów (np. ból gardła) może też być alergia lub zapalenie wywołane inhalacją zimnym, suchym lub zanieczyszczonym powietrzem. Choć URS nie są groźne dla zdrowia zawodnika, ich występowanie wśród czołowych atletów może wiązać się z zaburzeniami procesu treningowego, a w niektórych przypadkach nawet z koniecznością podjęcia decyzji o wycofaniu z udziału w zawodach.
czytaj dalej
Wśród zaleceń, które mają pomóc w ograniczeniu zachorowań na raka znalazły się oczywiste rzeczy, takie jak zakaz palenia i przebywania wśród osób palących, ograniczenie spożywania alkoholu czy prowadzenie aktywnego trybu życia.
czytaj dalej