Niemniej jednak drogą tą, poza związkami wpływającymi na prawidłowe kształtowanie się tkanek płodowych, przedostają się także inne substancje wykazujące niekorzystny wpływ na zdrowie kobiety i dziecka. Spożywanie w okresie ciąży alkoholu, nadużywanie kofeiny, palenie papierosów czy bierny kontakt z dymem tytoniowym stanowią czynniki ryzyka charakteryzujące się niekorzystnym wpływem na dziecko już w łonie matki. Wymienione substancje mogą wykazywać teratogenne działanie na płód i w efekcie prowadzić do licznych zaburzeń w przebiegu ciąży, takich jak upośledzone wzrastanie dziecka, nieprawidłowy przyrost masy ciała, wady anatomiczne w budowie narządów, a nawet śmierć na etapie życia macicznego dziecka1 .
ALKOHOL
Alkohol należy do substancji silnie toksycznych, wykazujących destrukcyjne działanie na wiele narządów w organizmie człowieka. Spożywanie alkoholu przez kobietę ciężarną stanowi jeden z głównych czynników wykazujących szkodliwy wpływ na tkanki płodu. Przez łożysko do krwiobiegu płodu przedostaje się cała zawartość spożytego przez kobietę alkoholu i już po upływie 40–60 minut stężenie tej substancji w jego osoczu osiąga zbliżony poziom jak we krwi kobiety. Ponadto, w związku z brakiem wykształconych układów enzymatycznych u płodu, alkohol etylowy nie ulega metabolizowaniu w jego organizmie, a nagromadzone toksyny mogą uszkadzać rozwijające się tkanki i narządy dziecka2,3,4,5. Picie alkoholu przez kobietę ciężarną wykazuje wiele negatywnych skutków w przebiegu ciąży. Jednym z nich jest występowanie Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (Fetal Alcohol Spectrum Disorders, FASD), będących konsekwencją toksycznego oddziaływania etanolu na płód. Wśród nich wyróżnia się Płodowy Zespół Alkoholowy (Fetal Alcohol Syndrome, FAS), mający wpływ na pojawienie się fizycznych i umysłowych dysfunkcji w rozwoju płodu spowodowanych działaniem alkoholu na rozwijające się narządy.
NA CZYM POLEGA FAS
Do najczęstszych zaburzeń w rozwoju płodu, które są konsekwencją FAS zalicza się:
- występowanie u dziecka deformacji twarzy w postaci płaskiej środkowej części twarzy, krótkich szpar powiekowych i szeroko rozstawionych oczodołów,
- wykształcenie krótkiego nosa, płaskiej górnej wargi, nisko ułożonych uszu oraz małej żuchwy,
- zaburzenie wzrastania czy niska masa urodzeniowa dziecka6,7.
Ponadto spożywanie alkoholu w okresie ciąży dodatnio koreluje z rozwojem wielu patologii w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego u płodu. Zaburzenia w rozwoju tego układu mogą z kolei być konsekwencją nieprawidłowego wykształcenia się różnych struktur w mózgu (hipokamp, ciało modzelowate, móżdżek), a w następstwie predysponować do występowania licznych dysfunkcji poznawczych, umysłowych czy psychomotorycznych u dziecka w przyszłości11,13. Konsumpcja alkoholu przez kobietę ciężarną może przyczynić się do występowania wielu wad w rozwoju narządów wewnętrznych u płodu. Jedną z nieprawidłowości są wady w budowie i funkcjonowaniu serca oraz układu krążenia. Etanol może zaburzać prawidłowe wykształcenie się przegród serca, wpływać na niedostateczne powstawanie kardiomiocytów czy zmniejszać kurczliwość włókien mięśniowych. Dodatkowo spożycie alkoholu w okresie ciąży związane jest z jego destrukcyjnym wpływem na kształtowanie się układu moczowo-płciowego i kostnego w życiu płodowym dziecka2,3,8,9,10,12,14.
Kobieta ciężarna powinna zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni sposób odżywiania się, co ma istotny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży. Odpowiednio skomponowana dieta kobiety ciężarnej powinna być bogata w niezbędne składniki pokarmowe, sole mineralne i witaminy, które na drodze krążenia matczyno-płodowego dostają się do organizmu przyszłego dziecka, zapewniając mu optymalny rozwój.
Redakcja
Serdecznie zapraszamy na czwartą już edycję Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej PAD „Psychika a Dietetyka”, która odbędzie sie w Łodzi w dniach 18-19 kwietnia 2020 r.
Konferencja poświęcona jest tematyce psychologiczno-żywieniowej, związanej z zależnościami między odżywianiem a stanem psychicznym. Podzielona została na część wykładową (18 kwietnia) i warsztatową, zaplanowaną na kolejny dzień.
Podczas części wykładowej poruszone zostaną tematy dotyczące m.in. wpływu diety na nasz wiek epigenetyczny, zależności między mikrobiomem a wyborami żywieniowymi oraz edukacji żywieniowej w pracy z pacjentami.
Udział w części warsztatowej konferencji umożliwi uczestnikom m.in. zdobycie wiedzy dotyczącej emocjonalnego jedzenia wśród dzieci, dialogu motywującego jako skutecznego narzędzia
w rozmowie z niezmotywowanym pacjentem oraz racjonalnego podejścia do zdrowego żywienia.
https://pad.eletive.pl
czytaj dalej
Praca z pacjentem który ma problem z podjadaniem, a w konsekwencji nadwagą czy nawet otyłością jest skomplikowana i wymaga działań zespołowych. Na pierwszym miejscu w takim zespole musi być dietetyk, który prowadzi merytorycznie cały proces – ustala kaloryczność posiłków czy zapotrzebowanie u pacjenta. Jednak doświadczenie uczy, że do zmiany szkodliwych nawyków konieczne jest też zrozumienie emocji samego pacjenta, podanie jego motywów do zmiany i wydobycie ich na „światło dzienne”. Jest to niezbędne do ustanowienia z pacjentem realistycznego celu, podzielenia go na mniejsze etapy, a po drodze nauczenie kontroli apetytu przez między innymi odróżnienie stopnia sytości i głodu. Specjalnie dla takich osób w Centrum Rozwoju w Gdańsku pod superwizją PTTPBDMiR powstał 9-tygodniowy program „Asertywne odchudzanie”. Dietetyk i terapeuta czasem z pomocą psychiatry czy innego lekarza pomaga pacjentowi zachęca i ocenia realistyczność wyznaczonego celu. Wśród pacjentów są często osoby, które już wielokrotnie próbowały poradzić sobie ze szkodliwymi nawykami i obciążone są smutkiem, złością i poczuciem winy. Ważnym akcentem w trakcie jego trwania jest akceptacja punktu widzenia uczestnika, który w każdej chwili może asertywnie powiedzieć: muszę odpocząć, potrzebuje przerwy, chcę zrobić krok w tył, żeby zweryfikować swoje cele czy motywy i nie musi to wcale oznaczać przerwania czy opóźnienia dojścia do sukcesu. W zespole siła – więcej o programie w kolejnym numerze „Współczesnej Dietetyki”.
czytaj dalej
mgr Agnieszka Ciepłowska-Rysak
Trzustka jest organem trawiennym spełniającym funkcje w układzie endokrynnym i egzokrynnym. Jest niezbędna do hydrolizy makroskładników, włączając białka, tłuszcze i węglowodany.
czytaj dalej