Leki i suplementy diety – interakcje w praktycei
mgr Luiza Woźniak
Łatwa dostępność oraz duży wybór suplementów diety sprawiają, że cieszą się one zainteresowaniem wśród konsumentów. Produkty te,z uwagi na zawartość naturalnych składników, często uznawane są jako całkowicie bezpieczne. Przez wiele osób suplementy przyjmowane są jednocześnie z lekami, z którymi mogą wchodzić w interakcje, co niejednokrotnie stwarza ryzyko wystąpienia poważnych powikłań zdrowotnych.
czytaj dalej
Łagodzenie dolegliwości w endometrioziei
mgr Paula Grdeń
Endometrioza to podstępna i bolesna choroba, która diagnozowana jest u coraz większej liczby kobiet. Choroba ta definiowana jest jako przewlekły stan zapalny, który charakteryzuje się obecnością tkanki podobnej do endometrium poza macicą1-2. W związku z różnym nieprawidłowym umiejscowieniem tkanki endometrium opisano trzy typy endometriozy: otrzewnową, jajnikową i postać głęboko naciekającą3. U kobiet ze zdiagnozowaną endometriozą tkankę endometrium można zlokalizować także w wielu odległych od narządów rodnych miejscach, np. w wątrobie, płucach, oku czy nawet w mózgu. Za wzrost tkanki endometrium odpowiedzialny jest jeden z hormonów płciowych – estrogen. To między innymi z tego względu endometrioza najczęściej diagnozowana jest u kobiet w wieku rozrodczym2,4.
czytaj dalej
Opieka koordynowana – nowe możliwości dla dietetyków czy też wiele nowych znaków zapytania?i
prof. dr hab. inż. Monika Bronkowska, dr n. o zdr. Grzegorz Kostelecki
Od niedawna lekarze pierwszego kontaktu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej mogą realizować świadczenia zdrowotne w nowym modelu zwanym opieką koordynowaną. Opieka koordynowana dotyczy pacjentów: chorych przewlekle, powyżej 18. roku życia, leczonych w placówkach POZ. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje wtedy z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem.
czytaj dalej