menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add login

Hipercholesterolemia rodzinna. Rola diety i zalecenia żywieniowe

Według wiodących rekomendacji ECS/EAS (najnowsze zostały opublikowane 31 sierpnia 2019 r.) dotyczących leczenia zaburzeń lipidowych czynniki związane z odpowiednim żywieniem są istotną składową niefarmakologicznej części terapii.

Składają się na nie: modyfikacja stylu życia (m.in. unikanie palenia tytoniu), dbanie o utrzymanie odpowiedniej masy ciała, właściwa dieta (ilość i jakość tłuszczów, rodzaj spożywanych węglowodanów) oraz aktywność fizyczna. Zwrócono również uwagę na rolę steroli roślinnych, błonnika pokarmowego, a także suplementów diety, takich jak np. monakolina K19. W podejściu dietetycznym do hipercholesterolemii rodzinnej (FH – Familial Hypercholesterolemia) – choroby o podłożu genetycznym wykorzystuje się wszystkie zalecenia dotyczące żywienia w zaburzeniach lipidowych jako takich, ale są one bardziej restrykcyjne i są czynnikiem wspomagającym farmakoterapię, która w tej chorobie jest konieczna. Nie oznacza to jednak, że odpowiednie żywienie nie ma znaczenia – wręcz przeciwnie, zwiększa ilość korzyści zdrowotnych w terapii tej choroby9.

 

Definicja, diagnoza i leczenie hipercholesterolemii rodzinnej

Hipercholesterolemia rodzinna jest jedną z najczęstszych chorób dziedzicznych, w której w wyniku uszkodzenia jednego z genów biorących udział w metabolizmie lipidów dochodzi do istotnego wzrostu stężenia cholesterolu LDL we krwi. Prowadzi to do przedwczesnego rozwoju miażdżycy i chorób z nią związanych (m.in. zawał serca, udar niedokrwienny mózgu).

Wystarczy wynik lipidogramu, aby zaalarmować o podejrzeniu FH. Gdy stężenie cholesterolu całkowitego wynosi > 310 mg/dl (8 mmol/l) lub stężenie cholesterolu LDL jest > 190 mg/dl (5 mmol/l), wskazana jest dalsza ocena pacjenta. W celu oceny prawdopodobieństwa klinicznego FH stosowane są kryteria Dutch Lipid Clinic Network (skala – patrz artykuł o rozpoznaniu i diagnostyce FH). Aby dokładnie ocenić pacjenta w tej skali, należy zebrać wywiad dotyczący przebytych chorób związanych z miażdżycą i wieku, w którym one wystąpiły oraz wywiad rodzinny dotyczący przedwczesnej choroby miażdżycowej u krewnych I stopnia. Należy także zbadać pacjenta pod kątem objawów typowych dla tej choroby – są to żółtaki ścięgien oraz rąbek rogówkowy  pojawiające się przed 45 rokiem życia (patrz artykuł Rozpoznawanie i leczenie hipercholesterolemii rodzinnej, „Współczesna Dietetyka” nr 25/2019).

Chorzy z FH wymagają intensywnej edukacji dotyczącej zasad zdrowego trybu życia, w tym diety i aktywności fizycznej, jednak te interwencje nie mogą opóźnić włączenia farmakoterapii, która jest podstawą leczenia. Pacjenci z FH powinni stosować odpowiednie dawki statyn, aby osiągać poziomy cholesterolu LDL we krwi < 100 mg/dl lub < 70 mg/dl w zależności od grupy ryzyka sercowo-naczyniowego, do której się klasyfikują (odpowiednio wysokiej lub bardzo wysokiej). Pacjenci ci często wymagają leczenia skojarzonego dwoma lekami (statyna + ezetymib), a obecnie dla części pacjentów dostępne są również nowe leki – inhibitory PCSK 9.

 

 

Według wiodących rekomendacji ECS/EAS (najnowsze zostały opublikowane 31 sierpnia 2019 r.) dotyczących leczenia zaburzeń lipidowych czynniki związane z odpowiednim żywieniem są istotną składową niefarmakologicznej części terapii.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

dr hab. n. med. Zdzisław Kochan

CZYTAM ARTYKUŁY

Biochemik, kierownik Zakładu Biochemii Żywienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W swojej pracy naukowej skupia się przede wszystkim na wpływie żywienia na metabolizm energetyczny, przemiany węglowodanów i tłuszczów, a także mikrobiotę jelit człowieka.

Natalia Szupryczyńska

CZYTAM ARTYKUŁY

Dietetyk, absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, doktorantka i asystent w Zakładzie Biochemii Żywienia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Dietetyk w Krajowym Centrum  Hipercholesterolemii Rodzinnej. Wykładowca w WSZ w Gdańsku oraz edukator żywieniowy współpracujący ze Stowarzyszeniami i Fundacjami. Szczególnie interesuje się witaminami, dietoterapią w zaburzeniach lipidowych, chorobach nerek i żywieniem ciężarnych.

Marcin Pajkowski

CZYTAM ARTYKUŁY

Kardiolog, pracuje w Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku, gdzie od kilku lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów z tym schorzeniem. Ponadto jest zatrudniony w Zakładzie Diagnostyki Chorób Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na stanowisku asystenta.

Marzena Romanowska-Kocejko

CZYTAM ARTYKUŁY

Kardiolog. Pracuje w Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku, gdzie od kilku lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów z tym schorzeniem.

mgr Aleksandra Michalska-Grzonkowska

CZYTAM ARTYKUŁY

Magister pielęgniarstwa. Absolwentka studiów podyplomowych Zarządzanie Podmiotami Leczniczymi Uniwersytetu Gdańskiego. Pracuje w Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku.

dr n. med., MBA Krzysztof Chlebus

CZYTAM ARTYKUŁY

Specjalista chorób wewnętrznych, adiunkt w I Klinice Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Kierownik Krajowego Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku. Autor publikacji z zakresu hipercholesterolemii rodzinnej.


Czytaj więcej

200 @ articleopis
HTTP status 200 OK
Controller ArticleController :: opisAction
Controller class App\FrontendBundle\Controller\ArticleController
Route name articleopis
Has session yes
439 ms
Total time 439 ms
Initialization time 15 ms
18.0 MB
Peak memory usage 18.0 MB
PHP memory limit 128 MB
117
Errors 0
Deprecated Calls 117
Silenced Errors 0
anon.
Logged in as anon.
Authenticated Yes
Token class AnonymousToken
24 ms
Render Time 24 ms
Template Calls 6
Block Calls 10
Macro Calls 0
17 in 12.33 ms
Database Queries 17
Query time 12.33 ms
Invalid entities 0
Second Level Cache disabled
0
Real Blocks 0
Containers 0
Events 0
Routing 350 Routes
Routes 350
Resources 487
Container 781 Services
Services 781
Parameter
namespaces
67
Twig Twig
Globals 14
Extensions 50
avail. Tests 15
avail. Filters 92
avail. Functions 65
2.8.18
Profiler token 813880
Kernel name app
Environment dev
Debug enabled
PHP version 7.1.33-52+0~20230409.76+debian11~1.gbp03e0c6   View phpinfo()
PHP Extensions xdebug accel
PHP SAPI fpm-fcgi