W dniach 17-18 marca odbyła się kolejna Ogólnopolska Konferencja Dietetyki w Łodzi, której motywem przewodnim było żywienie w chorobach neurologicznych oraz żywność w medycynie. Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie Dietetyki.
Brokuły w diecie a nowotwory
Badania epidemiologiczne wskazują, iż spożycie roślin kapustnych, a w szczególności brokułów − ze względu na obecność substancji aktywnych biologicznie − może wpływać na zmniejszenie ryzyka występowania wielu typów nowotworów. Do tej pory stwierdzono zmniejszone ryzyko zachorowania na nowotwory płuc, piersi, gruczołu krokowego oraz jelita grubego na skutek zwiększenia spożycia w diecie związków o charakterze przeciwkancerogennym, które pochodzą z roślin krzyżowych8. Ostatnie badania wskazują również na relację pomiędzy zachorowaniem na nowotwór wątroby a spożyciem brokułów. Chen i jego zespół stwierdzili, że odpowiednie spożycie brokułów w diecie może przyczynić się do hamowania stłuszczenia wątroby i tym samym zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby. Potwierdzili to w swoim badaniu przeprowadzonym na myszach, które dowiodło, iż długoterminowe (> 5 tygodni) podawanie brokułów stanowiących 10% całkowitej diety wpłynęło na poprawę parametrów świadczących o stłuszczeniu wątroby i zmniejszyło ryzyko zachorowania na nowotwór11. Niewątpliwie potrzebne są dalsze badania w tym kierunku, w szczególności przeprowadzone na ludziach, z określeniem dokładnej ilości produktu niezbędnej do spożycia wykazującej właściwości przeciwnowotworowe, aby móc powszechnie polecać wysokie spożycie brokułów w przypadku prewencji, jak i progresji nowotworów.
Podsumowanie
Wzrost zachorowania na nowotwory niewątpliwie stał się impulsem do poszukiwania sposobów zapobiegania i leczenia tych chorób poprzez wykorzystanie składników diety. Warzywa kapustne, a w szczególności brokuły, ze względu na swoje właściwości mogą mieć zastosowanie w szeroko pojętej chemioprewencji. W literaturze coraz częściej pojawiają się informacje o próbach uzyskania odmian tzw. „superbrokułów”, zawierających większe ilości substancji o działaniu przeciwkancerogennym w porównaniu do odmian tradycyjnych11. Dalsze badania z udziałem warzyw krzyżowych i brokułów w tym obszarze są jak najbardziej wskazane.