menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add login

Rola diety w leczeniu choroby Gravesa-Basedowa

Schorzenia tarczycy należą do często występujących chorób. Jak podaje National Institute of Health and Food, w samych Stanach Zjednoczonych obserwuje się, że w całej populacji nadczynność tarczycy pojawia się u około 1,2%, a niedoczynność tego narządu u około 2%.

Choroba Gravesa-Basedowa (łac. struma diffusa toxica) jest zaliczana do grupy chorób autoimmunologicznych o cechach nadczynności tarczycy. Kto jest szczególnie narażony na wystąpienie choroby Basedowa? Jakie dokładnie dolegliwości towarzyszą tej jednostce chorobowej? Czy istnieją szczegółowe zalecenia dietetyczne dla pacjentów z tą jednostką chorobową?

 

Przyczyny choroby

Około 1 milion osób w Polsce zmaga się ze schorzeniami tarczycy. Występowanie choroby Basedowa jest niezależne od wieku, chociaż informacje na temat tego schorzenia znajdujące się w literaturze najczęściej wskazują na przypadki zachorowań wśród osób dorosłych będących w średnim wieku1−3.

Do dziś nie poznano czynnika, który bezpośrednio przyczynia się do wywołania choroby Gravesa-Basedowa. Istnieją przypuszczenia, że pojawienie się opisywanego schorzenia jest wynikiem stanu organizmu, w którym układ immunologiczny niszczy własne komórki, będąc odpowiedzialnym za wytworzenie autoprzeciwciał skierowanym przeciw receptorom TSH, w wyniku czego dochodzi do stymulacji wzrostu tarczycy oraz rozwoju jej unaczynienia, a przede wszystkim do wzmożonego wydzielania jej hormonów. Pojawiają się także hipotezy, że wystąpienie choroby Basedowa zależy od płci, ponieważ schorzenie to u kobiet pojawia się ponad 10 razy częściej niż u mężczyzn. W związku z tym przypuszcza się, że estrogeny mogą być czynnikiem odgrywającym ważną rolę w rozwoju choroby. Także narażenie na silny i długotrwały stres może mieć decydujący wpływ na ujawnienie się tego schorzenia. Endokrynolodzy i psychiatrzy wskazują, że osoby, które przeżyły silny uraz psychiczny, są bardziej narażone na wystąpienie choroby Gravesa-Basedowa. Niekiedy choroba Basedowa może występować razem z innymi schorzeniami, które także mają podłoże autoimmunologiczne, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, niedokrwistość złośliwa1−6.

 

Objawy mogące świadczyć o występowaniu choroby Gravesa-Basedowa

W przebiegu choroby Basedowa występują zarówno objawy ogólne typowe dla nadczynności tarczycy, jak również dolegliwości charakterystyczne wyłącznie dla tej jednostki chorobowej. Zazwyczaj obserwuje się u pacjenta efekty „nadprodukcji” hormonów tarczycy (objawy nadczynności tego gruczołu). Jednak zdarzają się także przypadki, w których funkcjonowanie tarczycy jest prawidłowe bądź osłabione (objawy charakterystyczne dla niedoczynności).

Choroba Gravesa-Basedowa charakteryzuje się nawracającym przebiegiem z okresami zaostrzeń oraz remisji.

Objawy choroby Gravesa-Basedowa związane z nadczynnością tarczycy to m.in.:

Do innych objawów choroby Gravesa-Basedowa można zaliczyć dolegliwości związane z autoimmunologicznym podłożem tej jednostki chorobowej. Należą do nich m.in.:

 

Schorzenia tarczycy należą do często występujących chorób. Jak podaje National Institute of Health and Food, w samych Stanach Zjednoczonych obserwuje się, że w całej populacji nadczynność tarczycy pojawia się u około 1,2%, a niedoczynność tego narządu u około 2%.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Monika Dudek-Palaczyk

CZYTAM ARTYKUŁY

Dietetyk kliniczny. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wydziału Lekarskiego II, kierunku Dietetyka. W ostatnich latach współpracowała jako dietetyk m.in. z Fundacją NUTRICIA (współtworząc program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”), Fundacją Junior w Poznaniu, z Poradnią Nadciśnienia Tętniczego i Poradnią Zaburzeń Metabolicznych w Poznaniu, z gabinetem medycyny estetycznej Monalisa oraz Centrum Sportu i Rekreacji Fabianowo w Poznaniu. Obecnie prowadzi poradnię dietetyczną Simply Diet Plan we Wrześni.


Czytaj więcej

200 @ articleopis
HTTP status 200 OK
Controller ArticleController :: opisAction
Controller class App\FrontendBundle\Controller\ArticleController
Route name articleopis
Has session yes
404 ms
Total time 404 ms
Initialization time 15 ms
16.0 MB
Peak memory usage 16.0 MB
PHP memory limit 128 MB
117
Errors 0
Deprecated Calls 117
Silenced Errors 0
anon.
Logged in as anon.
Authenticated Yes
Token class AnonymousToken
17 ms
Render Time 17 ms
Template Calls 6
Block Calls 10
Macro Calls 0
17 in 10.91 ms
Database Queries 17
Query time 10.91 ms
Invalid entities 0
Second Level Cache disabled
0
Real Blocks 0
Containers 0
Events 0
Routing 350 Routes
Routes 350
Resources 487
Container 781 Services
Services 781
Parameter
namespaces
67
Twig Twig
Globals 14
Extensions 50
avail. Tests 15
avail. Filters 92
avail. Functions 65
2.8.18
Profiler token 060329
Kernel name app
Environment dev
Debug enabled
PHP version 7.1.33-52+0~20230409.76+debian11~1.gbp03e0c6   View phpinfo()
PHP Extensions xdebug accel
PHP SAPI fpm-fcgi