Okres laktacji to czas, w którym w organizmie kobiety zachodzą zmiany, mające zapewnić jego właściwe funkcjonowanie i możliwość produkowania pokarmu dla dziecka. Zmiany te dotyczą fizjologii, ale też regulacji hormonalnej i mają na celu między innymi zapewnienie odpowiedniej wartości odżywczej mleka kobiecego. Karmienie piersią wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na niektóre składniki odżywcze i zwykle wymaga nie tylko pewnych modyfikacji w sposobie odżywiania matki, ale też odpowiedniej suplementacji.
ROLA DIETY PODCZAS CIĄŻY
Ciąża jest stanem fizjologicznym prowadzącym do wzrostu zapotrzebowania na energię. Prawidłowa dieta oraz odpowiednia aktywność fizyczna to czynniki odgrywające znaczącą rolę w przebiegu ciąży, prawidłowym rozwoju dziecka, wpływające na zdrowie zarówno matki, jak i niemowlęcia. Sposób żywienia warunkuje ponadto odpowiednie kształtowanie dziecka w przyszłości, stan jego zdrowia fizycznego i psychicznego. Od drugiego trymestru ciąży obserwuje się wzrost zapotrzebowania energetycznego u matki, a także zwiększoną potrzebę dostarczenia niektórych składników mineralnych, jak i witamin. Szczególnie ważnymi składnikami diety są kwas foliowy, żelazo, cynk czy witamina B6 oraz niacyna. Pierwszy związek niezbędny jest do prawidłowego rozwoju płodu na wczesnych etapach i zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej. Właśnie z tego względu zaleca się jego suplementację już przed zajściem w ciążę. Okazuje się, że niedobory żywieniowe prowadzić mogą w konsekwencji do rozwoju różnorodnych chorób niezakaźnych u dziecka w późniejszym życiu, m.in. otyłości, cukrzycy, nawet nowotworów, schorzeń sercowo-naczyniowych czy chorób psychicznych5.
ZABURZENIA ODŻYWIANIA
Zaburzenia odżywiania to grupa zaburzeń zdrowia psychicznego3. Cechują się występowaniem u chorego dysfunkcyjnych zachowań żywieniowych, głównie rygorystycznego ograniczenia energii dostarczanej wraz z pożywieniem lub też epizodów objadania się czy zachowań przeczyszczających, a niekiedy etapów wszystkich tych postaw następujących po sobie5 . Schorzenia te znacznie upośledzają zdrowie oraz funkcjonowanie psychospołeczne człowieka3. Zalicza się do nich przede wszystkim jadłowstręt psychiczny (AN, anorexia nervosa) oraz bulimię (BN, bulimia nervosa); są to jedne z najczęściej występujących zaburzeń jedzenia. AN charakteryzuje się zbyt wysokim ograniczeniem poboru energii wraz z pożywieniem, co skutkuje znaczącą utratą masy ciała ze współwystępującym patologicznym lękiem przed jej przyrostem oraz zniekształconym obrazem własnego ciała. BN natomiast definiowana jest poprzez regularnie występujące epizody objadania się, a następnie wymuszanie niewłaściwych zachowań kompensacyjnych, takich jak wymioty czy zażywanie środków przeczyszczających, a niekiedy także głodzenie się czy nadmierna i zbyt intensywna aktywność fizyczna. Praktyki te mają na celu uniknięcie wzrostu masy ciała. Bulimii psychicznej towarzyszy przy tym spożycie znacznie większej ilości pożywienia w dość krótkim okresie w porównaniu do wielkości porcji osoby zdrowej i związane z tym poczucie winy, braku kontroli, zawstydzenia czy wstrętu do samego siebie5 . Zaburzenia odżywiania są niezwykle szkodliwe pod względem fizycznym dla organizmu i mogą zagrażać życiu. W konsekwencji takich praktyk dochodzić może do rozwoju osteoporozy, problemów żołądkowo-jelitowych, uszkodzeń nerek, zaburzeń czynności serca czy też erozji zębów, a nawet zaburzeń seksualnych1,10. Oczywiście stan taki nie pozostaje bez wpływu na zdrowie psychiczne, gdyż wiąże się z zwiększonym ryzykiem samobójstw czy depresji oraz lęku, jak i upośledzeń zarówno społecznych, jak i zawodowych10.
Nie od dziś wiadomo, że styl życia ma wpływ na przebieg ciąży, rozwój płodu oraz zdrowie matki i dziecka zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Zaburzenia odżywiania niosą za sobą negatywne skutki zdrowotne dla chorych, jednak kobiety ciężarne są szczególnie narażone na nieprzyjemne konsekwencje związane z występowaniem owych schorzeń, które wiązać mogą się nie tylko z wystąpieniem komplikacji, ale także śmierci zarówno dziecka, jak i matki.