menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

Dietetyk Małgorzata Jackowska

Absolwentka i doktorantka Wydziału Żywienia Człowieka SGGW w Warszawie. Pracuje z rodzicami niemowląt i małych dzieci, prowadzi szkolenia i warsztaty oraz konsultacje indywidualne, tworzy treści edukacyjne. Autorka bloga www.malgorzatajackowska.com  Specjalizuje się w tematyce żywienia niemowląt, małych dzieci i matek w okresie ciąży i karmienia piersią. 

Article image

CIĄŻA, KARMIENIE, PŁODNOŚĆ

Suplementacja w czasie karmienia piersią – zalecenia

Okres laktacji to czas, w którym w organizmie kobiety zachodzą zmiany, mające zapewnić jego właściwe funkcjonowanie i możliwość produkowania pokarmu dla dziecka. Zmiany te dotyczą fizjologii, ale też regulacji hormonalnej i mają na celu między innymi zapewnienie odpowiedniej wartości odżywczej mleka kobiecego. Karmienie piersią wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na niektóre składniki odżywcze i zwykle wymaga nie tylko pewnych modyfikacji w sposobie odżywiania matki, ale też odpowiedniej suplementacji.

czytaj dalej
Article image

CIĄŻA, KARMIENIE, PŁODNOŚĆ

Odżywianie po porodzie. Stosowanie diet w czasie karmienia piersią

Okres ciąży wiąże się z wieloma zmianami w ciele kobiety. Wynikają one ze zmian fizjologicznych, które mają wspierać prawidłowy rozwój dziecka, umożliwić organizmowi matki prawidłowe funkcjonowanie w trakcie ciąży oraz ułatwić poród. Mimo że ciąża jest procesem fizjologicznym, to jest też wyzwaniem dla ciała kobiety i po narodzinach dziecka często matki potrzebują wsparcia w zadbaniu o swoje samopoczucie, dobre odżywianie czy powrót do formy. Proces ten może być utrudniony przez zmęczenie codziennymi obowiązkami, opiekę nad dzieckiem, niewyspanie i brak czasu na przygotowywanie posiłków oraz ciągle popularne mity dotyczące diety w czasie karmienia piersią.

czytaj dalej
Article image

DIETETYKA DZIECIĘCA

Alergie pokarmowe i diety eliminacyjne w żywieniu niemowląt i małych dzieci

Alergie pokarmowe – to temat, który bardzo często pojawia się przy okazji tematyki żywienia niemowląt i małych dzieci. Wiedza naukowa na ten temat jest nieustannie uzupełniana, a oferta rynkowa i dostępność produktów ułatwiających stosowanie diety eliminacyjnej jest coraz bogatsza. Ciągle jednak żywienie dziecka z alergiami pokarmowymi jest dużym wyzwaniem dla rodziców. Nawet w przypadku braku reakcji alergicznych obawa przed podawaniem dziecku potencjalnie alergizujących produktów jest bardzo duża. Jak postępować w przypadku żywienia niemowląt i małych dzieci w sytuacji podejrzenia lub stwierdzenia alergii pokarmowej? Czy produkty uważane za potencjalnie silne alergeny powinny być wprowadzane do diety niemowlęcia później lub w szczególny sposób?

czytaj dalej