Prebiotyki występują naturalnie w około 36 000 produktów, takich jak owoce, warzywa, zboża, czy w mleku ssaków, ale są również dostępne w postaci suplementów diety.
CZYM SĄ PREBIOTYKI?
Pojęcie prebiotyku zostało wprowadzone do terminologii medycznej 25 lat temu, przez Gibsona i Roberfroida1 chociaż sama koncepcja powstała dużo wcześniej, bo już w latach 50. XX wieku, kiedy to naukowcy opisali obecność tzw. czynnika bifidogennego znajdującego się w mleku kobiecym. Składnik ten selektywnie stymulował wzrost bakterii z rodzaju Bifidobacterium w przewodzie pokarmowym u niemowląt2.
Pierwsza definicja prebiotyku określała go jako oporny na trawienie składnik żywności, który korzystnie wpływa na gospodarza (np. człowieka) poprzez selektywne stymulowanie wzrostu i/lub aktywności jednego lub ograniczonej liczby bakterii w jelicie grubym, tym samym poprawiając stan zdrowia gospodarza. Od tamtej pory definicja prebiotyków ewoluowała na przestrzeni lat, mimo to jednak jej główne założenia zostały w większości zachowane. Precyzyjna definicja prebiotyku jest ważna nie tylko ze względu na opracowywanie rzetelnych badań klinicznych oceniających ich skuteczność, ale także dla organów regulacyjnych, przemysłu spożywczego, konsumentów i pracowników służby zdrowia1.
Precyzyjna definicja prebiotyku jest ważna nie tylko ze względu na opracowywanie rzetelnych badań klinicznych oceniających ich skuteczność, ale także dla organów regulacyjnych, przemysłu spożywczego, konsumentów i pracowników służby zdrowia
W 2016 roku Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Probiotykami i Prebiotykami (ISAPP, ang. International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics) opublikowało aktualnie obowiązującą definicję prebiotyku, która brzmi następująco: Prebiotyk to substrat, który jest selektywnie wykorzystywany przez mikroorganizmy gospodarza
w celu uzyskania korzyści zdrowotnych3.
Poprawa stanu zdrowia poprzez modulację mikrobioty jelitowej jest obecnie jednym z najważniejszych kierunków w prewencji i leczeniu chorób cywilizacyjnych. Modulacja składu i profilu metabolicznego mikrobioty jelitowej jest możliwa dzięki wdrożeniu odpowiedniego żywienia i/lub suplementacji np. pro- i prebiotykami. Podczas gdy probiotyki wykorzystują żywe mikroorganizmy, prebiotyki są substancjami, które są selektywnie wykorzystywane przez mikrobiotę, dając korzyści zdrowotne człowiekowi.