Prozdrowotne właściwości żywicy Mastiha doceniane były już setki lat temu. Ten aromatyczny wyciąg z drzewa mastyksowego spotykany jest wyłącznie w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Porastające tamtejsze słoneczne tereny drzewa skrywają w swoich pniach i korzeniach prawdziwy skarb.
Złodygi lnu wytwarza się włókno charakteryzujące się wysoką trwałością i wytrzymałością, natomiast z nasion pozyskuje się jeden z najpopularniejszych olejów w Polsce, a także spożywa się je w postaci nieprzetworzonej. Prozdrowotne właściwości nasion siemienia były znane już setki tysięcy lat temu. Otóż rzymscy oraz greccy medycy stosowali je w celu łagodzenia podrażnień błon śluzowych oraz jako środek hamujący biegunki i niwelujący bóle brzucha1 .
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Nasiona siemienia lnianego to skarbnica wielu składników odżywczych, do których możemy zaliczyć m.in. składniki mineralne (tj. potas, magnez, wapń, żelazo, cynk), witaminy (tj. witaminy z grupy B i witamina E), błonnik pokarmowy, lignany, białka oraz kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Dokładne wartości odżywcze nasion lnu przedstawiono w tabeli 1 i 2.
ROLA SIEMIENIA LNIANEGO W DIECIE
Dzięki zróżnicowanej zawartości składników odżywczych, nasiona siemienia lnianego znalazły zastosowanie w dietetyce. Wprowadza się je do diety osób zdrowych, ale także wzbogaca się nimi jadłospisy pacjentów cierpiących m.in. z powodu wrzodów żołądka i dwunastnicy, cukrzycy, chorób układu krążenia, insulinooporności, zespołu policystycznych jajników, niepłodności, chorób tarczycy, zaparć czy dolegliwości związanych z menopauzą.
Zawarty w nasionach siemienia błonnik pokarmowy pełni szereg funkcji fizjologicznych w organizmie człowieka. Składa się on z frakcji rozpuszczalnej w wodzie (śluzy, gumy, pektyny) oraz frakcji nierozpuszczalnej (celuloza, lignany), które odpowiadają m.in. za:
- zmniejszenie czasu pasażu jelitowego i zwiększenie objętości stolca,
- stymulację procesów fermentacyjnych w jelicie grubym,
- redukcję poziomu cholesterolu ogółem i frakcji LDL-cholesterolu we krwi,
- obniżenie poposiłkowego stężenia glukozy we krwi i/lub obniżenie poziomu insuliny1,4-5.
Ponadto obecność włókna pokarmowego w posiłku przyczynia się do obniżenia jego gęstości energetycznej oraz wydłuża czas odczuwanej sytości poprzez wydłużenie czasu żucia spożywanego pokarmu, a także spowolnienie opróżniania żołądka4-5.
ZAWARTOŚĆ FITOESTROGENÓW W SIEMIENIU LNIANYM
Nasiona siemienia lnianego charakteryzują się najwyższą wśród produktów roślinnych zawartością lignanów, czyli fitoestrogenów. Zawartość lignanów w wybranych produktach roślinnych przedstawiono w tabeli 3. Związki te swoim działaniem przypominają ludzkie hormony, którymi są estrogeny. Ponadto wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwutleniające, obniżające poziom lipidów oraz wspomagające regulowanie gospodarki hormonalnej6-7,11.
Len zwyczajny (łac. Linum usitatissimum) należy do jednych z najwcześniej uprawianych roślin na świecie. Swoją łacińską nazwę, którą można przetłumaczyć jako „bardzo użyteczny”, zawdzięcza najprawdopodobniej temu, iż możemy wykorzystać każdą część tej rośliny.