menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

Bulimia psychiczna. Aspekt medyczny

Lekarz psychiatra Anna Kania-Żak

PSYCHODIETETYKA

01-07-2017

12/2017

W artykule zostanie przedstawiony medyczny aspekt bulimii, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki i leczenia tego zaburzenia.

Bulimia jest zaburzeniem odżywiania, które wymaga interdyscyplinarnego podejścia do pacjenta. W leczenie bulimii powinni być zaangażowani m.in. tacy specjaliści, jak: lekarz psychiatra, internista lub lekarz rodzinny, dietetyk, psycholog/psychoterapeuta, ginekolog, czasem stomatolog.

 

Epidemiologia

Szacuje się, że bulimia występuje u 1,1–4,2% populacji kobiet i jest najczęściej rozpoznawanym zaburzeniem odżywiania. Choroba dotyczy głównie nastolatek i kobiet w młodym wieku. Mężczyźni chorują 10-krotnie rzadziej. Wg danych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego 8% osób w populacji może mieć objawy zespołu subklinicznego7.

 

Etiologia i patogeneza

Do czynników odpowiedzialnych za rozwój bulimii psychicznej zalicza się:

W artykule zostanie przedstawiony medyczny aspekt bulimii, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki i leczenia tego zaburzenia.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Lekarz psychiatra Anna Kania-Żak

CZYTAM ARTYKUŁY

Psychiatra, psychoterapeuta uzależnień i współuzależnień w procesie certyfikacji, wykładowca w Szkole Specjalistów Psychoterapii i Instruktorów Terapii Uzależnień w Broku, obecnie uczestniczy w Szkole Trenerów Profilaktyki i Terapii Uzależnień Behawioralnych w Krakowie, współpracuje z Instytutem Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej Sanvita w Warszawie.


Czytaj więcej