Połowa dzieci na Madagaskarze jest niedożywiona, a 80% osób żyje za 1 $ dziennie. Ta tropikalna wyspa jaką jest Madagaskar, chociaż głównie znana z lemurów dzięki sympatycznej postaci Króla Juliana w rzeczywistości nie jest tak przyjaznym miejscem do życia. W tym kraju wskaźnik umieralności jest jednym z najwyższych na świecie.
Definicja
Żywność ekologiczna – zgodnie z zasadami zawartymi w rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającym rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 – to żywność, w której co najmniej 95% składników pochodzenia rolnego stanowią składniki pochodzące z rolnictwa ekologicznego1.
„Produkcja ekologiczna jest ogólnym systemem zarządzania gospodarstwem i produkcją żywności, łączącym najkorzystniejsze dla środowiska praktyki, wysoki stopień różnorodności biologicznej, ochronę zasobów naturalnych, stosowanie wysokich standardów dotyczących dobrostanu zwierząt i metodę produkcji odpowiadającą wymaganiom niektórych konsumentów preferujących wyroby wytwarzane przy użyciu substancji naturalnych i naturalnych procesów. Ekologiczna metoda produkcji pełni zatem podwójną funkcję społeczną: z jednej strony dostarcza towarów na specyficzny rynek kształtowany przez popyt na produkty ekologiczne, a z drugiej strony jest działaniem w interesie publicznym, ponieważ przyczynia się do ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt i rozwoju obszarów wiejskich”.
W rolnictwie ekologicznym nie stosuje się nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin, zachowana jest żyzność gleby, różnorodność biologiczna i szanowane jest środowisko naturalne.
Główne cechy żywności ekologicznej:
- do jej produkcji nie są stosowane chemiczne środki ochrony roślin i nawozy sztuczne,
- w uprawach stosuje się płodozmian w celu zapewniania żyzności gleby,
- przestrzeganie wysokiego dobrostanu zwierząt z uwzględnieniem specyficznych potrzeb danego gatunku,
- zwierzęta karmione są paszą ekologiczną złożoną ze składników rolniczych uzyskanych w produkcji ekologicznej oraz z naturalnych substancji nierolniczych,
- przetworzona żywność ekologiczna nie zawiera sztucznych barwników, aromatów, polepszaczy smaków, konserwantów i nie jest modyfikowana genetycznie (bez GMO).
Znakowanie
Unijne logo produktów ekologicznych – tzw. „euroliść” stanowi połączenie flagi Unii Europejskiej i liścia symbolizującego naturę i ideę zrównoważonego rozwoju. Zostało ono wprowadzone 1 lipca 2010 r. przez Unię Europejską. Obecność tego logo na produktach oznacza ich zgodność z rozporządzeniem Unii Europejskiej w sprawie rolnictwa ekologicznego.
Unijne logo musi być stosowane w oznakowaniu ekologicznych produktów paczkowanych, wprowadzanych do obrotu jako ekologiczne zgodnie z wymogami UE, zawierających co najmniej 95% składników pochodzenia ekologicznego. Dodatkowo musi znajdować się w widocznym miejscu, być czytelne i nieusuwalne.
Według przyjętego ustawodawstwa na wszystkich produktach ekologicznych musi być także zamieszczony kod jednostki certyfikującej i nazwa ostatniego podmiotu (czyli rolnika/sprzedawcy/przetwórcy) zajmującego się przygotowaniem danego towaru do obrotu.
Produkcja żywności ekologicznej jest objęta specjalnym urzędowym systemem kontroli i certyfikacji. Kontrola w rolnictwie ekologicznym ma na celu gwarancję jakości, która jest podwaliną zaufania konsumentów. Kontroli podlegają wszystkie etapy wytwarzania produktów2.
Rynek produktów ekologicznych należy do dynamicznie rozwijających się sektorów rynku w krajach wysoko rozwiniętych. Spowodowane jest to zmianami, które zachodzą w zachowaniach i preferencjach konsumentów. Konsumenci w decyzjach dotyczących zakupów uwzględniają m.in. kryteria związane z ochroną środowiska.