Połowa dzieci na Madagaskarze jest niedożywiona, a 80% osób żyje za 1 $ dziennie. Ta tropikalna wyspa jaką jest Madagaskar, chociaż głównie znana z lemurów dzięki sympatycznej postaci Króla Juliana w rzeczywistości nie jest tak przyjaznym miejscem do życia. W tym kraju wskaźnik umieralności jest jednym z najwyższych na świecie.
Witamina E i zaburzenia zakrzepowo-zatorowe
Witamina E jest skutecznym antyoksydantem rozpuszczalnym w tłuszczu, który chroni komórki jajowe i plemniki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Dlatego odpowiedni poziom witaminy E w tkankach jest istotny w kontekście płodności. Wykazano, że oksydacyjne uszkodzenia lipidów w błonie komórkowej mitochondriów może zmniejszać żywotność plemników, a witamina E pełni tutaj kluczową rolę ochronną13.
Ciekawych obserwacji dokonano w dużych randomizowanych badaniach klinicznych, gdzie u kobiet z genetyczną predyspozycją do choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE, ang. Venous thromboembolism) oceniano wpływ suplementacji witaminą E. Wykazano, że suplementacja witaminą E w dawce 600 IU/dobę może redukować ryzyko VTE u kobiet z polimorfizmem genu F514. Gen F5 koduje czynnik krzepnięcia V (tzw. czynnik V Leiden). Suplementacja witaminą E może hamować aktywność witaminy K i adhezję płytek krwi i w konsekwencji zmniejsza ryzyko incydentów zatorowo-zakrzepowych. Polimorfizmy rs6025 tego genu są przyczyną wrodzonej trombofili i podwyższonego ryzyka VTE. Badanie genetyczne w kierunku polimorfizmów czynnika V Leiden, oprócz wskazania osób z ryzykiem nawykowych poronień, może wskazać osoby, u których suplementacja witaminą E może być wskazana.
U mężczyzn z kolei warianty polimorfizmu rs6025 genu F5 mogą mieć paradoksalnie odwrotny skutek i być związane ze zwiększoną płodnością15. Wykazano, że mężczyźni z niekorzystnym wariantem polimorfizmu rs6025 mają większą liczbę plemników w nasieniu i są one bardziej żywotne w porównaniu z mężczyznami bez polimorfizmu. „Ryzyko poczęcia” u tych pierwszy było 3,5 razy wyższe niż u tych drugich. Wariant ten występuje dość często w populacji kaukaskiej (4–7%), co z ewolucyjnego punktu widzenia mogło dawać naszym przodkom jakąś korzyść, jednak biologiczny mechanizm tego zjawiska nie został jeszcze poznany15, 16.
Podsumowując, nawracające poronienia (np. przez zawał łożyska) są jedną z przyczyn niepłodności i mogą być uwarunkowane polimorfizmami genu kodującego czynnik V Leiden. U takich kobiet zwiększenie dobowej podaży witaminy E mogłoby zmniejszyć ryzyko VTE i nawykowych poronień.
Kwas foliowy, witamina B12 i homocysteina
W latach 90. potwierdzono związek pomiędzy niedoborem kwasu foliowego a ryzykiem wad cewy nerwowej u płodu. Dlatego suplementacja tej witaminy jest zalecana w okresie planowania ciąży, przez co najmniej 6 tygodni w okresie prekoncepcyjnym, a następnie w trakcie ciąży17. Kwas foliowy m.in. chroni DNA komórek rozrodczych i płodu przed uszkodzeniami oraz razem z witaminą B12 utrzymuje procesy metylacji i prawidłowy poziom homocysteiny we krwi. Wysoki poziom homocyteiny we krwi (hiperhomocyteinemia) może prowadzić do incydentów zakrzepowo-zatorowych i podobnie jak w przypadku polimorfizmów genu F5 prowadzić do nawykowych poronień.
U mężczyzn odpowiednia podaż kwasu foliowego, jak i witaminy B12, zwiększa zdolność spermy do zapłodnienia, a tym samym szansę zagnieżdżenia się zarodka i zajścia w ciążę18. Wykazano, że metabolizm kwasu foliowego może być uwarunkowany genetycznie i jest zależny od polimorfizmów genu MTHFR kodującego reduktazę 5,10-metylenotetrahydrofolianową.
Najczęściej opisywanym polimorfizmem genu MTHFR jest polimorfizm polegający na podstawieniu w miejscu cytozyny w pozycji 677 tyminy (c.677C>T). Polimorfizm ten wpływa na aktywność enzymu. Występuje on u 8–20% mieszkańców Ameryki Północnej, Europy i Australii. U osób z niekorzystnymi wariantami genu MTHFR aktywność enzymu jest obniżona. Niekorzystny wariant występuje u około 50% kobiet – kobiety z wariantem heterozygotycznym CT polimorfizmu c.677C>T przyswajają o 30% mniej kwasu foliowego, a z wariantem homozygotycznym TT o 70% mniej niż kobiety z wariantem prawidłowym CC. Zastosowanie kwasu foliowego w zalecanych dawkach (tj. u kobiet i mężczyzn powyżej 19 roku życia 400 µg/dobę, a u kobiet ciężarnych 600 µg/dobę) u osób z blokiem metabolicznym może być niewystarczające. Dlatego w tej grupie osób zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego w formie zmetylowanej, np. w postaci kwasu lewomefoliowego17. Dodatkowo niedobory mogą być nasilone przez przyjmowanie metforminy, otyłość i choroby przewodu pokarmowego.
Metanaliza opublikowanych badań wykazała, że polimorfizm c.677C>T genu MTHFR może także wpływać na płodność mężczyzn. Mężczyźni z niekorzystnymi wariantami (CT i TT) genu MTHFR wykazywali wyższe ryzyko niepłodności wynikające z jakości nasienia w porównaniu z mężczyznami z wariantem prawidłowym (CC). Mechanizm tego zjawiska nie został jeszcze wyjaśniony, ale wiadomo, że enzym MTHFR wykazuje wyższą aktywność w jądrach niż innych organach, co wskazuje na jego istotną rolę w procesie spermatogenezy19.
Gen FUT2 – niedobór witaminy B12 i dysbiozy jelitowe
Witamina B12 z uwagi na uczestnictwo w szlaku metylacji współdziała z kwasem foliowym w syntezie DNA oraz utrzymaniu poziomu homocysteiny w organizmie. Dodatkowo witamina B12 uczestniczy w syntezie krwinek czerwonych, zapobiegając niedokrwistości megaloblastycznej. Niedobór witaminy B12 wpływa na męską płodność poprzez spadek ruchliwości i ilości plemników w nasieniu oraz zwiększenie uszkodzeń DNA w plemnikach. Suplementacja witaminą B12 zwiększa jakość nasienia poprzez zmniejszenie poziomu homocysteiny, redukcję stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego20, 21.
Polimorfizm rs601338 genu FUT2 kodującego enzym fukozylotransferazę 2 może wpływać na obniżenie poziomu witaminy B12 we krwi, ponieważ jest on pośrednio zaangażowany w procesy wchłaniania witaminy B12 i jej transport komórkowy. Fukozylotransferaza 2 jest odpowiedzialna za powstawanie tzw. antygenu H, który uczestniczy w tworzeniu grup krwi AB0. Osoby z genotypem GG i GA polimorfizmu rs601338 genu FUT2 nazywane są „secretors”. Wydzielają one antygen H i są wrażliwsze na infekcje Helicobacter pylori, ponieważ antygen H ułatwia bakterii przyleganie do komórek żołądka. Z kolei wchłanianie witaminy B12 wymaga obecności czynnika wewnętrznego (IF), którego wydzielanie może być zaburzone przez H. pylori, prowadząc do niedoborów witaminy B12. Wykazano, że w porównaniu z osobami z genotypem AA osoby z genotypem GG i GA są bardziej narażone niedobór witaminy B12, szczególnie te, które nie dostarczają odpowiedniej ilości witaminy w diecie, jak wegetarianie i weganie22.
Inna ważną konsekwencją rs601338 genu FUT2 jest jego wpływ na mikroflorę jelit. Osoby z genotypem AA nazywane są „non-secretors” i nie wydzielają antygenu H – choć dobrze wchłaniają witaminę B12, to posiadają mniejszą ilość korzystnych bakterii z rodzaju Bifidobacterium oraz tendencje do przerostu drożdżaków z rodzaju Candida. Wynika to z faktu, że nie wydzielą one przez błony śluzowe nie tylko antygenu H, ale także innych ważnych oligosacharydów, które są pożywieniem dla korzystnych bakterii jelitowych23.
Powyższe zjawisko może mieć poważne konsekwencje dla kobiet w ciąży, gdyż posiadanie wariantu AA będzie predysponowało do dysbioz jelitowych, co w trakcie porodu może prowadzić do transferu na noworodka nieprawidłowej mikroflory jelitowej24. Wykazano, że niemowlęta karmione przez matki „non-secretors” wykazywały opóźnioną kolonizację przewodu pokarmowego przez bakterie z rodzaju Bifidobacterium, co wynika ze zmniejszonego wydzielania do mleka oligosacharydów25.
Warianty genu FUT2 mogą być istotnym czynnikiem wpływającym na indywidualizację zaleceń żywieniowych u osób planujących dziecko oraz w trakcie ciąży. U osób z genotypem „secretors” należy przestrzegać dobowej dawki witaminy B12: dla kobiet i mężczyzn powyżej 19 roku życia – 2,4 µg/dobę, a dla kobiet ciężarnych – 2,6 µg/dobę. Podobnie jak w przypadku kwasu foliowego, zaleca się spożycie form aktywnych witaminy B12, np. w postaci metylokobalaminy. Poza tym należy wesprzeć wchłanianie witaminy B12 poprzez usprawnienie pracy żołądka, wykonanie diagnostyki w kierunku Helicobacter pylorii i dysbioz jelitowych. U osób ze zdiagnozowaną chorobą Addisona-Biermera posiadanie genotypu „secretors” może jeszcze bardziej nasilić niedobory witaminy B12. Znajomość statusu genu FUT2 może również pomóc w odpowiedzi, czy u danego pacjenta stosować pre- i probiotyki. Osoby z genotypem „non-secretors” będą miały większe zapotrzebowanie na oligosacharydy i szczepy probiotyczne z rodzaju Bifidobacterium. Również przebyta antybiotykoterapia będzie u tych osób skutkowała większą dysbiozą jelitową.
Podsumowanie
Niepłodność męska i żeńska stanowi poważny globalny problem. Choć zjawisko to jest wieloczynnikowe, wykazano, że niektóre postacie niepłodności mogą być modyfikowane przez zmianę nawyków żywieniowych. Sposób metabolizowania, szczególnie mikroskładników, może być uwarunkowany genetycznie. Z uwagi na to badania nutrigenetyczne stają się coraz bardziej popularnym narzędziem indywidualizacji zaleceń żywieniowych dla dietetyków, ale również wskazówką dla lekarzy, jak prowadzić pacjenta przed i w trakcie ciąży. Celem badania jest taka indywidualizacja zaleceń, aby pacjent czerpał korzyści z odpowiednio zbilansowanej diety, która wesprze jego indywidualny potencjał prokreacyjny. Niektóre polimorfizmy genetyczne mogą także przewidywać predyspozycje do patologii, których skutki również można korygować odpowiednim żywieniem. Przykładem są incydenty zakrzepowo-zatorowe, które mogą być przyczyną nawykowych poronień.
O roli żywenia w kontekście niepłodności (np. tutaj) oraz prawidłowego przebiegu ciąży (np. tutaj) pisaliśmy w innych artykułach w dziale Ciąża, karmienie, płodność.
Studium przypadku
Pacjentka (wiek 29 lat) od kilku miesięcy wraz z partnerem stara się o dziecko. Niestety pierwsza ciąża zakończyła się poronieniem. Pacjentka przed zajściem w ciążę była pod kontrolą lekarza i wykonała szereg badań: morfologię krwi, lipidogram, hormony tarczycy, ogólne badanie moczu itp. Wszystkie wyniki badań były prawidłowe. Lekarz zlecił suplementację kwasem foliowym oraz zrezygnowanie z używek, jak: alkohol, papierosy i kawa. Pacjenta od wielu lat uskarża się na zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz okresowe wahania nastroju. Podejrzewano u niej również endometriozę, jednak nie wykonano w tym kierunku żadnych specjalistycznych badań, np. laparoskopii. Przed kolejną próbą zajścia w ciążę w celu poprawy stylu życia i nawyków żywieniowych pacjentka zgłosiła się do gabinetu dietetycznego. Pacjentce wdrożono zdrową, zbilansowaną, opartą o nieprzetworzone produkty dietę oraz zaproponowano wykonanie panelu badań nutrigenetycznych, który miał na celu spersonalizowanie jej zaleceń żywieniowych. Ponadto zlecono u niej badanie poziomu witaminy D, kwasu foliowego, witaminy B12 i homocysteiny z krwi.
Badany gen (numer referencyjny polimorfizmu) | Wykryty wariant genu | Zalecenia żywieniowe | ||
MTHFR (rs1801133) | TT | Istnieje wyższe ryzyko niedoboru kwasu foliowego w przypadku spożycia dawki dobowej niższej niż zalecana. Należy zapewnić dobowe spożycie kwasu foliowego, które wynosi co najmniej 400 μg dla osób powyżej 19 r.ż. lub 600 μg dla kobiet w ciąży. Zaleca się suplementację zmetylowanego kwasu foliowego, ponieważ blok metaboliczny nie pozwala na prawidłowe przemiany kwasu foliowego w organizmie. | ||
F5 (rs6025) | CC | Wykryto typowe ryzyko choroby zatorowo-zakrzepowej uwarunkowane genem F5; stosowanie suplementacji witaminy E nie wpłynie na obniżenie ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej. Należy przestrzegać zalecanej dawki dobowej witaminy E, wynoszącej 8 mg dla kobiet lub 10 mg dla mężczyzn i kobiet w ciąży powyżej 19 r.ż. | ||
FUT2 (rs601338) | AA |
Wykryto typowe ryzyko niedoboru witaminy B12; należy przestrzegać zalecanej dobowej dawki witaminy B12 dla kobiet i mężczyzn powyżej 19 r.ż. – 2,4 µg, a dla kobiet ciężarnych – 2,6 µg. Wykryty wariant genu („non-secretors”) może warunkować niekorzystny stan mikroflory jelit. Osoby z genotypem AA mają wyższe prawdopodobieństwo zmniejszonej liczby bakterii z rodzaju Bifidobacterium oraz ryzyko przerostu drożdżaków z rodzaju Candida. Zaleca się przyjmowanie preparatów pre- i probiotycznych |
||
GSTT1 (insercja lub delecja) | delecja (Del) | Wykryto wariant Del genu GSTT1; występuje ryzyko niedoboru witaminy C przy niedostatecznym jej spożyciu. Należy spożywać zalecaną dobową dawkę witaminy C, która wynosi: kobiety – 75 mg, kobiety w ciąży – 80–85 mg, mężczyźni – 90 mg na dobę. Palacze wymagają dodatkowych 35 mg na dobę. Zalecane jest spożywanie witaminy C ze źródeł naturalnych. |
* W tabeli został przedstawiony fragment panelu badania nutrigenetycznego. Wybrano polimorfizmy omówione w artykule.
Komentarz do wyniku: Pacjentka jest homozygotą TT dla genu MTHFR, czego konsekwencją może być zmniejszone przyswajanie kwasu foliowego nawet o 70%. Pacjentka posiada typowe ryzyko choroby zatorowo-zakrzepowej uwarunkowane genem F5, co jednak nie wyklucza u niej innych przyczyn trombofili. Wykryto również typowe ryzyko niedoboru witaminy B12, jednak pacjentka posiada wariant „non-secretors” genu FUT2, przez co ma predyspozycje do dyzbioz jelitowych. Posiada ona również podwyższone ryzyko niedoboru witaminy C przy niedostatecznej jej podaży.
Interwencja żywieniowa: Pacjentce zalecono suplementację zmetylowaną formą kwasu foliowego w dawce 400–600 μg/dobę (oznaczenie homocysteiny we krwi wykazało, że była ona nieznacznie podwyższona, co mogło świadczyć o zaburzonym procesie metylacji). Dodatkowo dietę uzupełniono synbiotykiem ze szczepami bakterii z rodzaju Bifidobacterium. Synbiotyk polecono przyjmować pacjentce przed ciąża, w jej trakcie i również po porodzie u dziecka, jeśli nie będzie przeciwwskazań. Plan żywieniowy wzbogacono o warzywa i owoce z dużą zawartością witaminy C. Zalecono również zrezygnowanie z alkoholu i palenia papierosów (pacjentka paliła regularnie od 20 r.ż.).