Zespół policystycznych jajników (ang. polycystic ovary syndrome, w skrócie PCOS) jest złożonym endokrynologicznym schorzeniem. Na świecie PCOS występuje dosyć powszechnie. Odnotowuje się, że w zależności od populacji dotyka nawet od 3% do 21% kobiet w wieku reprodukcyjnym1,2.
NIEPŁODNOŚĆ – DEFINICJA
Niepłodność (ang. infertility) to niemożność zajścia w ciążę w ciągu 12 miesięcy, mimo regularnych stosunków płciowych (2–4 razy w tygodniu) bez stosowania metod antykoncepcyjnych1,2.
Niepłodność kobieca stanowi trudny temat w gabinecie dietetyka ze względu na brak rekomendacji jednoznacznie określających wsparcie żywieniowe w tej grupie pacjentek. W przypadku kobiet z niepłodnością ze współistniejącą nadwagą i otyłością pierwszym krokiem powinna być próba redukcji masy ciała. Najwięcej danych dotyczących niepłodności kobiecej odnosi się do pacjentek z zespołem policystycznych jajników (PCOS). W tym artykule zostały podsumowane rekomendacje towarzystw polskich i zagranicznych dotyczące postępowania żywieniowego u pacjentek z niepłodnością (zwłaszcza PCOS) oraz badania oceniające skuteczność interwencji dietetycznych i suplementacji w leczeniu kobiet z niepłodnością.