Biorezonans jest kontrowersyjnym tematem, wokół którego toczy się wiele debat dotyczących tego, czy opiera się on na naukach ścisłych czy też pseudonauce. Nauka jest to badanie świata naturalnego poprzez obserwację i eksperyment. Jest to proces odkrywania, który prowadzi do opracowywania teorii i praw wyjaśniających świat naturalny. Pseudonauka natomiast jest to zbiór przekonań i praktyk, które są uznawane jako naukowe, lecz w istocie nie podlegają metodom naukowym. Twierdzenia pseudonaukowe często opierają się na spekulacjach, dowodach anegdotycznych lub osobistych przekonaniach, a nie na powtarzalnych badaniach naukowych.
Fizjologicznie objętość gazów jelitowych wynosi około 200 ml. Większość, bo 90%, stanowi azot pochodzący głównie z po - wietrza wprowadzanego do przewodu po-karmowego wskutek połykania. Pozostałe 10% to tlen, dwutlenek węgla, wodór i metan. Około 74% gazów powstaje na skutek fermentacji bakteryjnej składników odżywczych i glikopeptydów endogennych w okrężnicy. Powstają wówczas CO 2 , CH 4 i H 2 , a zapach gazów koreluje ze stężeniem lotnych związków siarki, (H 2 S, siarczek dimetylu czy metanotiol).
Wzdęcie brzucha oraz oddawanie nadmiernej ilości gazów towarzyszy wielu zaburzeniom ze strony układu pokarmowego. Wzdęcia są najczęściej konsekwencją zaburzenia homeostazy gazów jelitowych, która zależy od ich produkcji i eliminacji. Źródłem gazów są: połykane powietrze podczas posiłków, a także mówienia, reakcje chemiczne w jelitach lub dyfuzja z krwiobiegu. W dystalnych odcinkach przewodu pokarmowego proces zachodzi na drodze fermentacji bakteryjnej. Z kolei eliminacja następuje głównie przez dyfuzję oraz przez odbyt1.