Interakcja jest to wpływ jednego czynnika na drugi, np. składniki żywności zmieniają działanie leków na poziomie różnych procesów farmakokinetycznych, czyli wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu, eliminacji leku, co może skutkować zmniejszeniem lub brakiem efektów terapeutycznych, a nawet wystąpieniem niebezpiecznych konsekwencji farmakoterapii. Zjawisko interakcji zachodzące między lekami a składnikami żywności jest wszechobecne, społeczeństwo się starzeje i zachodzi coraz większa potrzeba przyjmowania leków przez pacjentów. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych powikłań, hospitalizacji bądź nawet śmierci pacjenta ważna jest kompleksowa edukacja pacjentów i całego personelu medycznego dotycząca tematyki interakcji leków z pożywieniem.
Wyróżnia się dwa najczęstsze rodzaje zapalnych chorób jelit: wrzodzieją- ce zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) i choroba Leśniow- skiego-Crohna (ChLC)1 .
W ChLC zmiany zapalne mogą dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego (zarówno jamy ustnej, jak i przełyku, żołądka, jelita cienkiego oraz grubego), natomiast w przypadku WZJG zmiany wy- stępują, jak wskazuje nazwa schorzenia – wyłącznie w jelicie grubym.
Choroby zapalne jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD), jest to grupa chorób o wieloczynnikowej etiologii objawiających się nasilonym stanem zapalnym. Choroby te charakteryzują się przewlekłym, nawrotowym przebiegiem i w znaczący sposób wpływają na jakość życia pacjentów oraz ich zdrowie psychiczne i fizyczne.