menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add login

Żywienie w przypadku zakażenia Helicobacter pylori

Kolonizacja Helicobacter pylori jest powszechna, występuje u około 50% ludności świata. Według danych z 2004 r. w Polsce zakażenie H. pyroli dotyczyło 84% osób dorosłych i 32% dzieci.

Helicobacter pylori (H. pylori) jest Gram-ujemną bakterią mogącą wykazywać działanie chorobotwórcze. Nazwa rodzaju Helicobacter (od łac. helix – spirala) nawiązuje do charakterystycznego kształtu bakterii, który prawdopodobnie ułatwia jej przenikanie w głąb błony śluzowej układu pokarmowego. Cechą charakterystyczną H. pylori jest zdolność wydzielania ureazy – enzymu uczestniczącego w rozkładzie mocznika do jonów amoniowych, które neutralizują kwaśny odczyn soku żołądkowego1. Drobnoustrój ten występuje w żołądku, ale również w dwunastnicy, płytkach nazębnych, żółci oraz kale. Kolonizacja Helicobacter pylori jest powszechna, występuje u około 50% ludności świata. Według danych z 2004 r. w Polsce zakażenie H. pyroli dotyczyło 84% osób dorosłych i 32% dzieci1.

 

Istnieje kilka dróg zakażenia drobnoustrojem H. pylori. Do infekcji może prowadzić między innymi kontakt ze śliną zainfekowanej osoby2. Do zakażenia może dochodzić między członkami rodziny, a najwyższą zachorowalność odnotowuje się w wieku 10–12 lat3. Drobnoustrój ten powoduje wiele poważnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, tj. wrzody żołądka i dwunastnicy czy nowotwór żołądka4. Przebieg choroby uwarunkowany jest również wiekiem pacjenta, jego stanem zdrowia, dietą oraz trybem życia5. Większość osób zakażonych H. pylori nie ma jednak żadnych objawów chorobowych związanych z kolonizacją tą bakterią. Szacuje się, że tylko u 10‑20% zakażonych bakteria ta powoduje konkretne jednostki chorobowe6.

 

Diagnostyka zakażenia Helicobacter pyroli

W diagnostyce zakażeń Helicobacter pylori wykorzystuje się metody inwazyjne oraz nieinwazyjne. Do metod nieinwazyjnych zaliczamy test oddechowy (Urea Breath Test – UBT, mocznikowy test oddechowy), który jest złotym standardem w diagnostyce H. pylori. Podczas badania pacjent połyka odpowiednią dawkę mocznika znakowanego izotopem 13C lub rzadziej radioizotopem 14C, który w żołądku rozkładany jest przez ureazę bakteryjną do amoniaku i dwutlenku węgla. Następnie po 15–30 minutach sprawdza się występowanie znakowanego dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, co koreluje z obecnością H. pylori w żołądku. Badanie to odznacza się dużą czułością (90‑95%) i swoistością (90‑98%)6. Pośród innych badań nieinwazyjnych wiodącym testem diagnostycznym jest test oddechowy, testy na obecność antygenu H. pylori z kału oraz testy serologiczne6. Test wykrywający antygeny H. pylori w kale jest zalecany w celu rozpoznania aktywnej infekcji oraz oceny skuteczności leczenia. Dostępne są dwa typy testów: ELISA oraz szybki test immunochromatograficzny. Czułość i swoistość testu ELISA sięga 90%6. Test serologiczny wykrywa w surowicy krwi przeciwciała klasy IgG przeciwko H. pylori. Dodatni wynik wskazuje tylko na istnienie przeciwciał przeciwko H. pylori w klasie IgG lub IgA, które mogą się utrzymywać w surowicy od pół do roku po eradykacji.

Kolonizacja Helicobacter pylori jest powszechna, występuje u około 50% ludności świata. Według danych z 2004 r. w Polsce zakażenie H. pyroli dotyczyło 84% osób dorosłych i 32% dzieci.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Daria Kotek

CZYTAM ARTYKUŁY

Dietetyczka Instytutu Mikroekologii w Poznaniu. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku Dietetyka. Swoją wiedzę pogłębia nieustannie poprzez liczne szkolenia i kursy. Dzięki temu nie tylko wzbogaca, ale również ugruntowuje swoje wiadomości nt. nadwrażliwości pokarmowych oraz mikrobioty jelitowej. Specjalizuje się w dietach eliminacyjnych, ma doświadczenie w pracy z pacjentami z nadwagą oraz otyłością. Uczestniczyła, zarówno jako słuchaczka, jaki i prelegentka, w warsztatach, szkoleniach i konferencjach dietetycznych.


Czytaj więcej

200 @ articleopis
HTTP status 200 OK
Controller ArticleController :: opisAction
Controller class App\FrontendBundle\Controller\ArticleController
Route name articleopis
Has session yes
441 ms
Total time 441 ms
Initialization time 17 ms
16.0 MB
Peak memory usage 16.0 MB
PHP memory limit 128 MB
117
Errors 0
Deprecated Calls 117
Silenced Errors 0
anon.
Logged in as anon.
Authenticated Yes
Token class AnonymousToken
20 ms
Render Time 20 ms
Template Calls 6
Block Calls 10
Macro Calls 0
17 in 12.19 ms
Database Queries 17
Query time 12.19 ms
Invalid entities 0
Second Level Cache disabled
0
Real Blocks 0
Containers 0
Events 0
Routing 350 Routes
Routes 350
Resources 487
Container 781 Services
Services 781
Parameter
namespaces
67
Twig Twig
Globals 14
Extensions 50
avail. Tests 15
avail. Filters 92
avail. Functions 65
2.8.18
Profiler token 7f7804
Kernel name app
Environment dev
Debug enabled
PHP version 7.1.33-52+0~20230409.76+debian11~1.gbp03e0c6   View phpinfo()
PHP Extensions xdebug accel
PHP SAPI fpm-fcgi