Ostatnie 60 lat przyniosło znaczącą poprawę składu i jakości codziennej diety Polaków, a najważniejszą zmianą jest modyfikacja struktury spożycia tłuszczów. Jemy coraz więcej tłuszczów roślinnych i dobrze na tym wychodzimy!
Osobom, które nie są w stanie przyjąć przynajmniej 60% całodobowego zapotrzebowania na energię drogą doustną, należy zaproponować połączone żywienie dojelitowe i pozajelitowe. Żywienie parenteralne stosuję się w przypadkach, gdy żywienie przez przewód pokarmowy jest niemożliwe lub niewystarczające2. Stosuje się je wtedy, gdy stwierdza się:
- brak możliwości włączenia diety doustnej przez ponad 7 dni,
- obecne lub zagrażające niedożywienie (BMI < 18,5 kg/m2, niezamierzona utrata masy ciała > 10% w ciągu 3–6 miesięcy przed rozpoczęciem leczenia),
- brak możliwości utrzymania dziennego spożycia pokarmów przekraczającego 60% zalecanej normy przez ponad 10 dni,
- stopień B i C w skali SGA lub wynik wynoszący 3 punkty lub więcej w metodzie przesiewowej NRS 2002.
Konsultacja dietetyczna powinna być pierwszym krokiem w interwencji żywieniowej. Poprawnie zaplanowana porada dietetyczna jest najbezpieczniejszym, najprostszym i najtańszym sposobem na utrzymanie i/lub poprawę prawidłowego stanu odżywienia. Europejskie Stowarzyszenie Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (European Society for Clinical Nutrition and Metabolism, ESPEN) uważa, że zasadność i skuteczność stosowania poradnictwa dietetycznego u chorych onkologicznych ma stopień wiarygodności dowodów naukowych A wg Evidence Based Medicine4.
Dostępność preparatów do leczenia żywieniowego jest coraz większa. Tabela zamieszczona w załączniku do pobrania przedstawia wybrane produkty do żywienia dojelitowego lub doustnego wraz z ich krótką charakterystyką.