Oferta herbat na naszym rynku jest bardzo szeroka. Na pólkach można znaleźć zarówno herbaty czarne, zielone jak również ziołowe czy owocowe. Po analizie samych opakowań można wnioskować, że w skład herbat owocowych wchodzi cała gama owoców i ziół.
Działanie hipoglikemiczne
Imbir od setek lat jest stosowany w lecznictwie i farmakologii. To wszystko dzięki jego działaniom prozdrowotnym. Jednym z nich jest działanie hipoglikemiczne, na co wskazują badania przeprowadzone przez Oludoyin i Adegoke3. W badaniu tym, szczurom z indukowaną streptozotocyną cukrzycą, podawano gotowany imbir i ekstrakt z imbiru przez okres 4 tygodni. W trzecim tygodniu mierzono szczurom na czczo poziom glukozy we krwi.
Wyniki były zaskakujące. Zarówno imbir w postaci gotowanej jak i w postaci ekstraktu, obniżył szczurom poziom glukozy we krwi do poziomu przed wywołaniem choroby4. Istnieje wiele mechanizmów, poprzez które związki obecne w imbirze mogą wykazywać działanie hipoglikemiczne. Wymienia się tu przede wszystkim zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę i zmniejszenie wchłaniania glukozy z jelit. Uważa się, że składniki imbiru wpływają hamująco na aktywność enzymów trawiennych, głównie amylazy trzustkowej5.
Działanie antybakteryjne
W badaniu Irama Gulla i wsp.6 wykazano, iż różne ekstrakty imbiru mają szerokie spektrum aktywności przeciwbakteryjnej ze zmiennym stopniem wrażliwości wobec badanych gatunków bakterii. Natomiast Gur i wsp.7 dowiedli, że ekstrakt z imbiru wpływa hamująco na rozwój bakterii: Proteus vulgaris, Bacillus subtilis, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, oraz Streptococcus spp.. Najsilniejszy efekt hamujący zauważono w stosunku do Staphylococcus aureus.
Działanie przeciwutleniające
Imbir zawiera substancje biologicznie czynne warunkujące jego właściwości przeciwutleniające. Jego kłącze zawiera ok 2% olejku eterycznego i od 4 do 7,5% oleożywicy8. Związki zawarte w ekstrakcie z imbiru powodują wstrzymanie peroksydacji lipidów.
Badania wykonane przez Hinneburg i wsp.9, 10 dostarczyły dowodów, że wodne ekstrakty z imbiru mają zdolność redukowania jonów żelaza (III) do żelaza (II), chellatowania jonów żelaza (II) oraz zmiatania wolnych rodników.
Podsumowanie
Imbir lekarski jest jedną z najpowszechniej stosowanych przypraw na świecie. Dzięki działaniu przeciwcukrzycowemu, przeciwutleniającemu i antybakteryjnemu, imbir lekarski jest przyprawą, którą warto włączyć do codziennej diety. Udowodniono także, że imbir działa na potencję, wspomaga proces odchudzania, a dodany do herbaty przeciwdziała nudnościom i zalecany jest kobietom w ciąży.
Trwają badania, mające na celu wskazanie wpływu imbiru na zmniejszenie objawów u osób z zapaleniem kości i stawów11.