menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

Cukrzyca typu 1 w sportach wytrzymałościowych

Dietetyk sportowy Anna-Maria Borucka

DIETETYKA SPORTOWA

03-11-2016

8/2016

Odpowiednia strategia żywieniowa diabetyka powinna obejmować takie elementy, jak: cel, czynniki mające wpływ na poziom glukozy (długość i typ treningów), czas i miejsce monitorowania glikemii, postępowanie przy określonych poziomach glukozy oraz edukację zawodnika.

Cukrzyca typu 1 (DM1) to choroba metaboliczna charakteryzująca się hiperglikemią spowodowaną przez zniszczenie komórek beta trzustki. Proces ten zazwyczaj ma podłoże immunologiczne bądź idiopatyczne8, 9. Jednym z elementów leczenia pacjentów z DM1 jest wysiłek fizyczny, który prowadzi do poprawy kontroli glikemii i zmniejszenia ryzyka powikłań poprzez m.in. polepszenie funkcji śródbłonka oraz uzyskanie niższych wartości hemoglobiny glikowanej9.

U sportowców z cukrzycą typu 1 wysiłek fizyczny powoduje zwiększenie insulinowrażliwości bez insulinemii, gdyż peptyd ten jest egzogenny. Następstwem takiego działania może być hipoglikemia, która najczęściej zależy od zastosowanej insuliny. W przypadku analogów szybko działających, czyli insulin doposiłkowych, zagrożenie zbyt niskim poziomem glukozy można zaobserwować po około 2 godzinach, natomiast gdy stosuje się krótko działającą insulinę ludzką, efekt hipoglikemii może nastąpić po około 3−4 godzinach.

Sportowcy diabetycy mogą uprawiać różne dyscypliny sportu zarówno na poziomie amatorskim, jak i profesjonalnym1, 4. Odpowiednia strategia żywieniowa powinna obejmować takie elementy, jak: cel, czynniki mające wpływ na poziom glukozy (długość i typ treningów), czas i miejsce monitorowania glikemii, postępowanie przy określonych poziomach glukozy oraz edukację zawodnika5, 10.

 

Strategia żywieniowa

Osoby chorujące na cukrzycę typu 1 mają takie samo zapotrzebowanie na składniki odżywcze jak zdrowa populacja. Dieta powinna zawierać owoce, warzywa, produkty zbożowe (np. chleb, płatki owsiane), ryby oraz odpowiednie ilości mięsa, jaj czy nabiału. Zwraca się uwagę na fakt, że dania powinny charakteryzować się niską zawartością tłuszczu, rafinowanych węglowodanów oraz alkoholu. Zaleca się, aby w jadłospisie diabetyka uwzględnić przede wszystkim węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.

Generalne rekomendacje przy tworzeniu strategii żywieniowej zarówno u sportowca z cukrzycą, jak i zdrowego są bardzo podobne. Należy wskazać zawodnikowi, co może spożywać i w jaki sposób nawadniać się przed wysiłkiem, w trakcie oraz po jego wykonaniu.

 

Odpowiednia strategia żywieniowa diabetyka powinna obejmować takie elementy, jak: cel, czynniki mające wpływ na poziom glukozy (długość i typ treningów), czas i miejsce monitorowania glikemii, postępowanie przy określonych poziomach glukozy oraz edukację zawodnika.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Dietetyk sportowy Anna-Maria Borucka

CZYTAM ARTYKUŁY

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dietetyk Rehasport Clinic w Poznaniu, prowadzi również swój gabinet, gdzie na co dzień współpracuje z pacjentami z chorobami dietozależnymi oraz trenującymi sporty wytrzymałościowe, z zamiłowania żeglarka oraz pasjonatka dwóch kółek.


Czytaj więcej