menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

Wykorzystanie probiotyków w sporcie

Dietetyk sportowy Natalia Główka

DIETETYKA SPORTOWA

02-09-2019

25/2019

Suplementacja probiotykami budzi szczególne zainteresowanie, ze względu na potwierdzony naukowo korzystny wpływ na układ oddechowy i pokarmowy.

Osoby aktywne fizycznie, a zwłaszcza sportowcy wyczynowi narażeni są na zwiększone ryzyko występowania problemów zdrowotnych, głównie ze względu na wyczerpujący reżim treningowy, intensywność wysiłku fizycznego, częste podróże, niewystarczającą ilość snu i odpoczynku czy nieodpowiednie żywienie1, 2. Ciężki wysiłek zwiększa immunodepresję, stres oksydacyjny, występowanie niepożądanych objawów żołądkowo-jelitowych oraz ze strony układu oddechowego3, 4.

 

Częste zgłaszanie problemów zdrowotnych można zaobserwować zwłaszcza u sportowców dyscyplin wytrzymałościowych (m.in. maratończycy, triatloniści, pływacy). Z tego względu w świecie naukowym poszukuje się coraz to nowych strategii, których celem jest zapobieganie chorobom i dolegliwościom u osób aktywnych fizycznie2, 4, 5.

Szczególne zainteresowanie, ze względu na potwierdzony naukowo korzystny wpływ na układ oddechowy i pokarmowy, budzi suplementacja probiotykami2, 6, 7. Ich przyjmowanie pośrednio może wpływać korzystnie na wydolność sportowców właśnie poprzez zapobieganie występowaniu problemów zdrowotnych. Probiotyki uważane są za jedną z bezpiecznych profilaktycznych strategii dla sportowców. Jednak warto pamiętać o tym, że badania naukowe z wykorzystaniem probiotyków dają różne wyniki, co może wynikać z różnych strategii interwencyjnych, wykorzystania różnych szczepów bakterii, czasu i dawki podaży czy różnych grup sportowców7-10. Obecnie nie ma konsensusu dotyczącego ergogenicznego działania probiotyków lub ich korzystnego wpływu na zapobieganie czynnikom infekcyjnym i nieinfekcyjnym w sporcie11.

Produkty spożywcze bogate w probiotyki lub suplementy probiotyków zawierają niepatogenne bakterie, które kolonizują jelita, wykazując szereg korzyści zdrowotnych, związanych zwłaszcza z układem oddechowym oraz pokarmowym. W praktyce klinicznej probiotyki wykorzystywane są od początku XX wieku w celu poprawy zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak: skurcze żołądka, biegunka czy zespół jelita drażliwego. Istnieje wiele badań potwierdzających działanie probiotyków w populacji ogólnej. W przypadku osób aktywnych fizycznie nie istnieje jednak już tak duża liczba badań naukowych dotyczących działania probiotyków. Dostępne wyniki badań skupiają się głównie na wpływie na występowanie infekcji górnego odcinka układu oddechowego oraz zaburzeń żołądkowo-jelitowych12.

Suplementacja probiotykami budzi szczególne zainteresowanie, ze względu na potwierdzony naukowo korzystny wpływ na układ oddechowy i pokarmowy.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Dietetyk sportowy Natalia Główka

CZYTAM ARTYKUŁY

Dietetyk sportowy i kliniczny, doktorantka w Zakładzie Dietetyki w Instytucie Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistka Fundacji Otylii Jędrzejczak i Swim For a Dream oraz członek organizacji The International Society of Exercise Immunology (ISEI). Zawodowo od wielu lat współpracuje ze sportowcami uprawiającymi różne dyscypliny wytrzymałościowe, natomiast naukowo zajmuje się immunożywieniem w sporcie oraz wpływem suplementacji ergogenicznej i strategii żywieniowych na specyficzne zdolności wysiłkowe.


Czytaj więcej