Każdy zna lub słyszał pojęcie cholesterol, nie wszyscy pacjenci wiedzą jednak, że cholesterol dzielimy na kilka frakcji, w tym na tzw. "dobry cholesterol". Jak prosto wyjaśnić pacjentowi różnicę?
NOWOŚCI LITERATUROWE „Dieta bezglutenowa - co wybrać”, Krystyna Iwanow, Wojciech Kłys, Hanna Kunachowicz, Wyd. PZWL
Książka napisana przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” dostarcza wszechstronnej, aktualnej i potwierdzonej naukowo wiedzy o diecie bezglutenowej. Publikację wyróżnia dodatkowo obszerna część tabelaryczna z danymi o wartości energetycznej i zawartości składników odżywczych w produktach bezglutenowych wytworzonych przemysłowo oraz w produktach naturalnie niezawierających glutenu.
Mając na uwadze potrzeby studentów oraz profesjonalnych dietetyków i żywieniowców autorzy stworzyli interaktywny kurs, który pozwala rozwijać umiejętności języka angielskiego w kontekście akademickim, naukowym i poradnictwa z zakresu dietetyki i żywienia klinicznego. Zawartość kursu tworzą liczne teksty naukowe, ćwiczenia audio i wideo, interakcyjne zadania językowe, oryginalne sposoby przyswajania wiedzy, słownik dietetyczny z odtwarzaną wymową, itp. Szczególną uwagę poświęcono przypadkom klinicznym, które stanowią swoistą wartość dodaną do treści językowej. Kurs w formacie e-learningowym, z 5 miesięcznym dostępem, może być wykonywany we własnym tempie.
TiqDiet to nowoczesne narzędzie, dające nową płaszczyznę kontaktu między dietetykiem a pacjentem. To z jednej strony komputerowy program przeznaczony dla terapeuty, a z drugiej mobilna aplikacja dla jego pacjentów. Aplikacja daje możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym realizacji zaleceń, postępu lub regresu terapii, monitorowania stanu zdrowia, a także modyfikowania lub uzupełniania zaleceń terapii. Głównym źródłem motywowania użytkownika jest między innymi pokazywanie małych, ale widocznych zmian, które zachodzą przy każdym działaniu, a wyniki prezentowane są na czytelnych wykresach.
Aplikację można dostosować do indywidualnych potrzeb poprzez dodawanie lub usuwanie elementów wywiadu, tworzenie własnych ankiet i planów żywieniowych. Część dla pacjenta przewiduje możliwość odznaczania przyjmowania leków, zapis pomiarów (np. ciśnienia lub glukozy we krwi), a także prowadzenie dziennika realizacji zaleceń dietetyka waz z automatycznymi przypomnieniami do każdej z czynności. Aktualnie aplikacja znajduję się w fazie ostatnich testów, a jej premiera przewidziana jest na wiosnę tego roku.