Zasady komponowania posiłków dla najmłodszych w żywieniu zbiorowym są ściśle określone, ale realizacja tych wymogów nie jest łatwa.
Do badania zakwalifikowano aż 4564 dzieci w wieku 8-11 lat, wśród nich 37 miało zdiagnozowany autyzmu. Wszystkie dzieci zostały zweryfikowane pod względem FN (ang. food neophoby) - neofobii żywieniowej oraz zaburzeń spektrum autyzmu, a dodatkowo w wieku 12 lat zebrano dane na temat wzrostu oraz masy ciała.
Dzieci z ASD ( ang. autism spectrum disorder) wykazywały silniejszą neofobię żywieniową w stosunku do swoich zdrowych rówieśników (p = 0,001). Zaobserwowano również subkliniczne powiązania ASD z FN (p = 0,05). Ciekawe było zjawisko, w którym w przypadku występowania samej neofobii wiązała się ona z niższym wskaźnikiem BMI, podczas gdy jednoczesne występowanie FN oraz ASD miało odwrotny wpływ na masę ciała u dzieci. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w opisywanym badaniu liczba dzieci z ASD była niewielka w stosunku do liczby wszystkich uczestników, co sugeruje konieczność przeprowadzenia kolejnych badań.
Temat żywienia w kontekście autyzmu został omówiony także w artykule Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Patogeneza układu pokarmowego oraz słuszność stosowania diety bezglutenowej i bezkazeinowej