Publikacja stanowi obszerne kompendium wiedzy na temat przypraw i surowców leczniczych pochodzących z całego świata. Opis każdej rośliny zawiera informacje dotyczące jej pochodzenia, działania, a także ciekawe sposoby zastosowania, które dietetyk może wykorzystać w pracy z pacjentem. Data premiery: 28.10.2015 rok.
Miód lipowy dzięki dużej zawartości olejków eterycznych wykazuje silną aktywność antybiotyczną, niszczy drobnoustroje zlokalizowane na błonach śluzowych dróg oddechowych (zwłaszcza nosa i gardła). Literatura podaje informacje o jego silnym działaniu niszczącym na bakterie Gram – ujemne (np. Escherichia coli), Gram-dodatnie (np. gronkowce), grzyby drożdżoidalne chorobotwórcze dla organizmu ludzkiego.
Wykorzystanie:
By wzmocnić efekt prozdrowotny miodu lipowego, zaleca się przyjmować go po wcześniejszym rozpuszczeniu w naparze z kwiatu lipy, owocu maliny oraz w połączeniu z sokiem z cytryny, w ilości:
- 1 łyżka stołowa miodu na 1 szklankę ciepłego płynu.
Zapalenie górnych dróg oddechowych
Przy takich dolegliwościach jak zapalenie błon śluzowych górnych dróg oddechowych zaleca się wypijanie ciepłego roztworu na noc.
Przeziębienie przebiegające z wysoką temperaturą
Wypijanie ciepłego roztworu oraz pozostawanie na 2 dni w łóżku, ponieważ miód lipowy wykazuje silne działanie napotne.
Kaszel
Przyjmowanie naparu z kwiatu malwy. W 1 szklance napoju powinny znaleźć się 2 łyżki stołowe miodu lipowego, kwiat malwy.
UWAGA! Mimo wspomnianych wyżej pozytywnych właściwości miodu, powinny uważać na niego diabetycy i osoby z alergią na miód.