menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

Wykorzystanie probiotyków u osób starszych

Proces starzenia się człowieka wiąże się z modyfikacjami w funkcjonowaniu w obrębie każdego z układów organizmu. W układzie pokarmowym zmiany mogą mieć różne przyczyny.

Mogą być związane ze zwiększoną przepuszczalnością błon śluzowych, spowolnieniem pasażu jelitowego, zmniejszeniem wydzielania kwasów żołądkowych, mogą też być ściśle powiązane ze składem mikroflory jelitowej. Te ostatnie zmiany mogą wpływać na jakość życia osób starszych, dlatego tak istotne jest przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom składu flory jelit1.

 

Mikrobiota jelitowa

Bakterie – to grupa drobnoustrojów zasiedlających organizm człowieka i będących jego naturalną, endogenną mikroflorą. Występują zarówno w układzie moczowo-płciowym, jak i układzie oddechowym, w tkankach skórnych oraz w jelitach2. Okazuje się, że mikroflora jelit składa się z większej liczby bakterii, niż wynosi łączna liczba komórek tworzących ludzki organizm. Warto też dodać, że jelita zasiedlane są przez 300–500 gatunków bakterii3.

 

Do funkcji mikrobioty jelitowej zalicza się:

 

Skład mikroflory jelit kształtuje się w pierwszych latach życia człowieka, stabilizuje się około 2–4 roku życia, a następnie zmienia się w zależności od bardzo wielu czynników7. Nie określono dotychczas optymalnego składu mikroflory jelit, która gwarantowałaby zachowanie dobrego stanu zdrowia. Natomiast dowiedziono, że tworzą ją zarówno drobnoustroje o potencjalnie korzystnym działaniu (bakterie z rodzaju Lactobacillus, Bifidobactrium, Eubacterium i Fusobacterium), jak i drobnoustroje chorobotwórcze (np. Clostridium, Staphylococcus, Proteus, Pseudomonas), a także bakterie z rodzaju Furmicutes i Bacteroides8.

Ze względu na różnorodne warunki panujące w jelicie (związane głównie z wartością pH i dostępnością tlenu) w różnych częściach układu pokarmowego można znaleźć inne gatunki bakterii. Na indywidualny skład mikroflory jelit wpływają także: wiek, sposób żywienia, stan zdrowia, stres, pH soku żołądkowego, przyjmowane leki, środowisko i styl życia9, 10. Potwierdzono, że liczne modyfikacje w składzie mikrobioty następują u osób starszych, niekoniecznie jako bezpośredni wynik procesu starzenia, ale jako pośredni skutek pogorszenia stanu zdrowia czy przyjmowanych leków11–13. Obserwuje się wówczas zmniejszenie zarówno liczby niepatogennych bakterii z rodzaju Bacteroides, Bifidobacterium, jak bakterii z rodzaju Lactobacillus. Jednocześnie wskazuje się na przyrost mikrobioty chorobotwórczej, w tym: Eschericha coli, Clostridium, Streptococci oraz Enterobacteria6, 14, 15. Ponadto obserwuje się niekorzystne obniżenie liczby bakterii z rodzaju Firmicutes16.

Proces starzenia się człowieka wiąże się z modyfikacjami w funkcjonowaniu w obrębie każdego z układów organizmu. W układzie pokarmowym zmiany mogą mieć różne przyczyny.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Marta Lewandowicz

CZYTAM ARTYKUŁY

Doktor nauk medycznych, pracownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Dietetyk oraz prezes zarządu Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „KIERUNEK ZDROWIE”. Zastępca redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii”. Dietetyk oraz wykładowca w „WSWOP” Hospicjum Domowe. Na co dzień zajmuje się pracą z pacjentami oraz badaniami klinicznymi. Autorka wielu publikacji naukowych. prelegentka konferencji naukowych.


Czytaj więcej