Okres wakacyjny dla wielu pacjentów kojarzy się ze zmianą o sto osiemdziesiąt stopni codziennych nawyków żywieniowych. Ze zbilansowanej, zdrowej diety, aktywnego stylu życia i dbania o prawidłowe nawodnienie zdarza się, że wchodzą na kilka tygodni w okres braku jakiejkolwiek kontroli nad swoim codziennym odżywianiem. Nadmierna kontrola nie jest właściwa w żadnym obszarze troski o swoje zdrowie, jednak całościowa zmiana codziennych przyzwyczajeń może wpłynąć na wahania masy ciała i spadek samopoczucia pacjentów podczas wyjazdu, ale i po jego zakończeniu.
OBJAWY SIBO
Objawy SIBO są niestety bardzo niespecyficzne, głównie są to napady bólu brzucha, które zazwyczaj ustępują po wypróżnieniach, możemy również zauważyć w tym czasie zmiany masy ciała. Biegunki i zaparcia również są częstymi objawami, a jak wiemy mogą one skutecznie utrudniać nam codzienne funkcjonowanie, pracę czy podróżowanie.
Główne objawy SIBO to2:
- wzdęcia brzucha i gazy jelitowe,
- zgaga i refluks,
- bóle brzucha,
- biegunki lub zaparcia,
- nudności i wymioty,
- nietolerancja produktów wysoko fermentujących,
- nieprzyjemny zapach z ust.
Co ciekawe SIBO jest bardzo mocno powiązane ze stresem i zależność ta działa w dwie strony. Stres może nasilać objawy SIBO, ale również SIBO może powodować stres. Oprócz objawów ze strony układu pokarmowego mogą wystąpić również zmiany nastroju czy objawy depresyjne, ponieważ bakterie jelitowe produkują neuroprzekaźniki wpływające na nasz nastrój.
Nie należy mylić SIBO z dysbiozą jelitową. Dysbioza jelitowa polega na braku równowagi w mikroflorze jelit, z kolei SIBO to wyłącznie nadmiar bakterii w jelicie cienkim. Może to być nadmiar zarówno pożytecznych bakterii komensalnych, jak i bakterii patogennych.
Bakterie jelitowe odgrywają dużą rolę w naszym organizmie. Można nawet powiedzieć, że wpływają na większość funkcji organizmu. Jelita są uznawane za nasz drugi mózg, ponieważ bakterie jelitowe mogą produkować neuroprzekaźniki i wpływać na układ nerwowy. Brak równowagi w jelitach może prowadzić do takich objawów, jak: zaburzenia odporności, zmęczenie, zmiany hormonalne czy nawet problemy z pamięcią i koncentracją. Taki brak równowagi bardzo często spowodowany jest przez zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim, czyli SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth)1.