Choroba Leśniowskiego-Crohna (ang. Crohn’s Disease, CD) to zaburzenie zaliczane do przewlekłych nieswoistych chorób zapalnych jelit (ang. Inflammatory Bowel Disease, IBD) przebiegające z okresami remisji oraz zaostrzeń objawów. Jak dotąd, etiologia choroby Leśniowskiego-Crohna nie została poznana, jednakże w etiopatogenezie tego schorzenia podkreśla się rolę czynników genetycznych, immunologicznych oraz środowiskowych. W ciągu ostatnich lat zwiększa się zapadalność na tę chorobę, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, co wynika ze zmian socjoekonomicznych, a także żywieniowych. Największa zachorowalność choroby Leśniowskiego-Crohna występuje na terenie Ameryki Północnej oraz w Europie Zachodniej, rzadziej w Afryce czy Azji. W Polsce, zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Chorych na Chorobę Leśniowskiego-Crohna (za rok 2012), jednostka ta może dotyczyć 5191 osób, przy czym może to być liczba ponad dwa razy większa z racji trudności we wczesnym wykryciu tego schorzenia.
Suplementacja wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi (z ang. polyunsaturated fatty acids, PUFAs) ze względu na długoterminowe korzyści związane zwłaszcza z ochroną przed poważnymi powikłaniami ze strony układu sercowo-krążeniowego jest często zalecana dorosłym, zwłaszcza jeśli zmagają się oni z nadciśnieniem lub problemem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
Mając na celu obniżenie ryzyka zdrowotnego w tej grupie osób, najczęściej zaleca się zwiększenie podaży wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3, co jest możliwe przez włączenie ryb do diety lub, alternatywnie, przyjmowanie suplementów dietetycznych na bazie oleju rybiego. Niemniej jednak charakterystyczny smak i zapach produktów pochodzenia morskiego powoduje, że wiele osób jest trudno przekonać do ich stosowania. W tym przypadku pomocne mogą okazać się suplementy na bazie roślinnych źródeł kwasów omega-3. Pomysł ten cieszy się coraz większą popularnością, głównie z uwagi na rosnącą liczbę zwolenników diet roślinnych, mających na celu ograniczenie spożycia pokarmów pochodzenia zwierzęcego – począwszy od fleksitarianizmu do surowej wersji weganizmu1.
Zastąpienie w diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi pozytywnie wpływa na zdrowie naszego organizmu, zwłaszcza serca i mózgu; co w dużej mierze jest związane ze zdolnością nienasyconych kwasów tłuszczowych do zmniejszania stanów zapalnych oraz utrzymania prawidłowego poziomu lipidów we krwi.