Wśród zaleceń, które mają pomóc w ograniczeniu zachorowań na raka znalazły się oczywiste rzeczy, takie jak zakaz palenia i przebywania wśród osób palących, ograniczenie spożywania alkoholu czy prowadzenie aktywnego trybu życia.
Kwasem tłuszczowym najczęściej dodawanym do produktów dostępnych na polskim rynku jest kwas ALA pochodzący głównie z oleju lnianego, a w mniejszym stopniu kwasy tłuszczowe pochodzące z ryb – DHA, EPA. Popularność stosowania oleju lnianego w przypadku fortyfikacji żywności podyktowana jest przede wszystkim jego bardziej pożądanymi cechami sensorycznymi i organoleptycznymi w porównaniu do kwasów tłuszczowych pochodzących z ryb. Cechy te mogą być szczególnie problematyczne w przypadku produktów zbożowych czy też tłuszczów do smarowania pieczywa. Jednak producenci dalej dość chętnie wykorzystują kwasy tłuszczowe EPA i DHA do produkcji serów i przetworów mięsnych.
Wybór niektórych produktów spożywczych i dalsze ich wzbogacanie przez producentów w wielonienasycone kwasy tłuszczowe wydaje się czasem być dość zaskakujący, dlatego wskazana jest ocena wartości odżywczej każdego produktu i oszacowanie jego potencjalnego efektu zdrowotnego.
Przy wyborze produktu wzbogaconego w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 należy przede wszystkim uwzględnić całkowitą ilość tłuszczu w produkcie oraz zawartość poszczególnych rodzajów kwasów tłuszczowych. Ilość nasyconych kwasów tłuszczowych powinna być jak najmniejsza, a produkt powinien charakteryzować się jak najniższym stosunkiem kwasów tłuszczowych n-6 do n-3. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na obecność witamin antyoksydacyjnych w danych produktach, które będą opóźniały proces utleniania się kwasów tłuszczowych w produkcie. Ponadto warto przeanalizować dokładny skład produktu – ilość stosowanych substancji dodatkowych oraz sprawdzić jakość opakowania w jakim znajduje się dany produkt – jego szczelność i ewentualną przepuszczalność. Po dokładnej analizie danego produktu można ocenić czy będzie on stanowił dobre uzupełnieni dotychczasowej diety w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 czy ich użycie jest jedynie „chwytem marketingowym” skłaniającym potencjalnego konsumenta do kupna produktu nie wnosząc tym samym żadnych wartości do jego dotychczasowej diety.
Chcąc wzbogacić dietę w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, należy w pierwszej kolejności szukać optymalnych źródeł tych składników w produktach naturalnych – produktach roślinnych i rybach. Następnie dietę można uzupełnić, sięgając po dobrej jakości oleje roślinne, a w indywidualnych przypadkach − chcąc uniknąć suplementacji − należy rozważyć wprowadzenie do menu żywności fortyfikowanej.