W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca lawinowo narastająca ilość chorób wątroby, zwłaszcza jej choroba stłuszczeniowa. Bardzo szybko rosnąca zapadalność stanowi coraz poważniejszy w skutkach problem zarówno kliniczny, jak i metaboliczny, oscylując na granicy epidemii i uznania za kolejną chorobę cywilizacyjną.
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD, ang. nonalcoholic fatty liver disease) jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby w krajach rozwiniętych. NAFLD występuje u 2–6 % populacji ogólnej, u 50% osób z cukrzycą typu 2 oraz u 70% osób otyłych. Częstość występowania tej choroby znacznie wzrosła w ostatnich latach, szacuje się że nawet 2-krotnie w ciągu ostatnich 10 lat1, 2. NAFLD jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonu w tej grupie chorych3.
NAFLD jest konsekwencją gromadzenia się trójglicerydów w wątrobie oraz nasilonego stresu oksydacyjnego, spowodowanych głównie insulinoopornością wisceralnej tkanki tłuszczowej. Stąd występowanie NAFLD jest silnie powiązane ze składowymi zespołu metabolicznego4. Choroba ta obejmuje szeroki zakres zaburzeń czynnościowych wątroby – od prostego gromadzenia się tłuszczu w hepatocytach, poprzez zapalenie tkanek wątroby i jej zwłóknienia, a w bardzo zaawansowanym stadium nawet do raka wątrobowokomórkowego5.
Grupy ryzyka i kryteria rozpoznania NAFLD
Jednoznaczne rozpoznanie NAFLD może być problematyczne i zwykle jest diagnozą z wykluczenia. Obecnie również, na podstawie aktualnych dowodów, nie zaleca się badań przesiewowych w kierunku NAFLD3, 4. Postępowanie diagnostyczne w podejrzeniu NAFLD przedstawiono na rycinie 1.
Według Rekomendacji Polskiej Grupy Ekspertów Niealkoholowej Choroby Stłuszczeniowej Wątroby z 2018 roku do jej rozpoznania konieczne jest wykazanie:
- stłuszczenia wątroby w badaniu obrazowym (np. USG) lub histopatologicznym (biopsja wątroby),
- braku lub umiarkowanego spożycia alkoholu (mniej niż 30 g alkoholu dziennie dla mężczyzn i 20 g dla kobiet),
- braku innej przyczyny stłuszczenia wątroby,
- braku innej przyczyny choroby wątroby6.
Ponadto szczególną czujność zaleca się zachować u osób z czynnikami ryzyka wystąpienia NAFLD:
- BMI powyżej 30 kg/m2 i/lub otyłość brzuszna,
- cukrzyca typu 2,
- wysokie stężenie trójglicerydów (powyżej 150 mg/dl), niskie stężenie HDL (poniżej 40 mg/dl dla mężczyzn i poniżej 50 mg/dl dla kobiet),
- starszy wiek (powyżej 50 lat),
- płeć (2 razy częściej u kobiet),
- za duża podaż kaloryczna i nadmierne spożycie alkoholu4, 6.
Trzeba też pamiętać, że nadmierna masa ciała nie jest warunkiem koniecznym do rozwinięcia się NAFLD. U osób z prawidłową masą ciała, ale metabolicznie niekorzystnym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, również może się rozwinąć NAFLD6.
Jednoznaczne rozpoznanie NAFLD może być problematyczne i zwykle jest diagnozą z wykluczenia.