Suplementacja folianów w ciąży w celu zapobiegania wadom cewy nerwowej u płodu jest powszechnie uznawana za standardowe postępowanie. Kontrowersje budzi jednak pytanie o inne potencjalne korzyści z suplementacji folianami w czasie ciąży, a także o najskuteczniejszą formę takiej suplementacji1 .
Aby zapobiec wadom cewy nerwowej, zaleca się osiągnięcie optymalnego poziomu kwasu foliowego w surowicy krwi jeszcze przed zajściem w ciążę, co może być szczególnie trudne w przypadku ciąż nieplanowanych. Zalecana dawka kwasu foliowego dla wszystkich kobiet w ciąży wynosi 0,4–0,8 mg dziennie.
dr n. biol. Patrycja Szachta
Mimo nieustannego postępu nauki mikrobiom jelitowy – czyli zespół drobnoustrojów kolonizujących przewód pokarmowy – nadal pozostaje niewiadomą w wielu kwestiach.
Specjaliści zajmujący się badaniem ekosystemu jelitowego uważają, iż w chwili obecnej posiedliśmy zaledwie kilka procent wiedzy na temat realnego wpływu mikrobów jelitowych na procesy zachodzące w ludzkim ustroju.
czytaj dalej
dr n. med. Aneta Kościołek
Endometrioza jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się obecnością błony śluzowej macicy wraz ze zrębem poza pierwotnym miejscem lokalizacji czyli jamą macicy. Schorzenie to jest powszechnie występującą chorobą u kobiet w wieku rozrodczym, a jej częstość występowania wynosi 10–15% . Natomiast wśród kobiet leczonych z powodu niepłodności wzrasta do 50%. Najczęściej pierwsze objawy endometriozy pojawiają się przed 20. r.ż.[1,2].
czytaj dalej
dr n. o zdr. Grzegorz Kostelecki
Obecnie dietetyk jako jeden z niewielu już zawodów medycznych, którego kształcenie odbywa się tylko na poziomie studiów wyższych, nie posiada prawnej ochrony swojego tytułu. Oczywiście, wszelkie wymogi ustawowe, które w pierwotnej wersji projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych były dla dużej części środowiska dietetyków tzw. gabinetowych kontrowersyjne i stanowiły źródło niepewności i stresu, zostały w ostatecznej wersji złagodzone również dzięki staraniom PTD.
czytaj dalej