Rosnąca świadomość korzyści zdrowotnych miodu manuka przyczyniła się do wzrostu popytu na całym świecie. Miód manuka (ang. Manuka honey, MH) powstaje z nektaru kwiatów drzewa Leptospermum scoparium, pochodzącego z Nowej Zelandii i południowo- -wschodniej Australii i jest produkowany głównie w Nowej Zelandii. Manuka ma charakterystyczny bogaty ziemisty smak i może posiadać różnorodne kolory (od głęboko kremowego do głęboko bursztynowego), w zależności od wieku, produkcji miodu, technik przetwarzania i warunków przechowywania. Czynniki wpływające na kolor stanowią również źródła zmienności składu MH
Miód manuka zyskuje na popularności dzięki swoim wyjątkowym właściwościom zdrowotnym. Wytwarzany z nektaru rośliny Leptospermum scoparium, zawiera unikalny czynnik manuka (UMF), który świadczy o jego jakości i wartości rynkowej. Właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne oraz wspomagające gojenie ran sprawiają, że miód manuka staje się cenionym produktem na całym świecie.
mgr Adrianna Dąbrowska-Hulka
Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna o autoimmunizacyjnym podłożu, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Oprócz tradycyjnych metod leczenia farmakologicznego, coraz więcej badań wskazuje na rolę dietoterapii i suplementacji w łagodzeniu objawów choroby.
czytaj dalej
Dr n. rol. Magdalena Leonkiewicz
Mikrobiota jelitowa odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia człowieka, a jej skład jest ściśle uzależniony od codziennych wyborów żywieniowych. Odpowiednia dieta może wspierać rozwój pożytecznych bakterii, wpływając na procesy metaboliczne, immunologiczne oraz zapalne.
czytaj dalej
dr n. med. i n. o zdr. Małgorzata Słoma-Krześlak
Otyłość stanowi jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju przewlekłej choroby nerek (PChN), przyczyniając się do jej progresji oraz wystąpienia powikłań. Złożone mechanizmy patofizjologiczne łączące te dwa schorzenia wymagają skutecznych interwencji terapeutycznych. Dietoterapia, w tym redukcja masy ciała i zastosowanie odpowiednich strategii żywieniowych, może znacząco spowolnić rozwój PChN, poprawiając rokowanie pacjentów i jakość ich życia.
czytaj dalej