Głównymi czynnikami nasilającymi proces MPS są: żywność (w szczególności białka) oraz aktywność fizyczna. Białka pochodzące z żywności, poza tym, że są substratami dla nowych protein syntetyzowanych w organizmie (m.in. białek kurczliwych, ale także dla białek niemięśniowych, takich jak ścięgna czy kości), mogą również działać jako cząsteczki sygnałowe stymulujące odpowiedź MPS.
Odpowiedź MPS wywołana konsumpcją żywności jest procesem krótkotrwałym i utrzymuje się tylko 4−5 godzin po spożyciu. Wykazano, że wykonanie ćwiczeń przed konsumpcją posiłku uwrażliwia tkankę mięśniową na właściwości anaboliczne spożywanego białka. W związku z tym więcej aminokwasów pochodzących z pożywienia zostanie wykorzystanych do procesu de novo MPS, jeżeli posiłek białkowy zostanie poprzedzony jednostką treningową. Proces zwiększonej wrażliwości anabolicznej na białka (a właściwie aminokwasy) pochodzące z pożywienia utrzymuje się aż do 24 godzin po zakończeniu jednostki treningowej o charakterze oporowym (np. trening na siłowni). Należy pamiętać o tym, że ćwiczenia aerobowe (np. bieg) czy też wysiłek interwałowy (np. piłka nożna) również będą stymulowały proces MPS, jednak rodzaj syntetyzowanych białek będzie inny niż w przypadku treningu oporowego.
Aktualne dane naukowe sugerują, że w celu optymalizacji adaptacji metabolicznych, naprawy i przebudowy protein w organizmie podaż białek pokarmowych powinna wahać się w granicach od 1,2 g do 2,0 g/kg/dzień. Wyższa konsumpcja omawianego makroskładnika może okazać się pomocna w trakcie zmniejszonej podaży energetycznej (celowa redukcja masy ciała). Dzienne spożycie białka powinno zostać zrealizowane w oparciu o prawidłowy wzorzec żywieniowy. W praktyce oznacza to konsumpcję umiarkowanej ilości białka wysokiej jakości w regularnych odstępach czasowych w ciągu całego dnia, a także bezpośrednio po zakończeniu sesji treningowej, nawet jeżeli jej głównym celem nie jest przerost włókien mięśniowych. Wspomniany zakres spożycia białka w mniejszym stopniu powinien być zależny od rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej (sporty siłowe vs. sporty wytrzymałościowe). Głównym czynnikiem determinującym ostateczną podaż białka w diecie powinny być takie zmienne, jak: stopień wytrenowania (zapotrzebowanie na białko wśród osób wytrenowanych ulega zmniejszeniu), okres periodyzacji treningu (np. w okresie częstych oraz intensywnych sesji treningowych czy też w wyniku wprowadzenia nowego bodźca treningowego podaż białka powinna oscylować w zakresie górnej granicy normy). Dodatkowo w przypadku niskiej dostępności energii (w szczególności węglowodanów), czyli w sytuacji gdy jej ilość nie jest dostosowana do bieżącego zapotrzebowania energetycznego, aminokwasy mogą być wykorzystywane jako substrat energetyczny. Z tego powodu w okresie redukcji masy ciała lub w przypadku konieczności ograniczenia aktywności (np. kontuzja) również rekomenduje się zwiększoną podaż białka na poziomie 2,0 g/kg/d lub więcej w celu minimalizacji utraty beztłuszczowej masy ciała.
Masa mięśni szkieletowych jest regulowana poprzez syntezę białek mięśniowych (MPS) oraz ich rozpad. Uważa się, że z tych dwóch procesów to właśnie stymulacja MPS jest podstawową zmienną odpowiedzialną za utrzymanie lub/i przyrost masy mięśniowej.
Dietetyk sportowy Urszula Somow
Tak samo jak w przypadku planowania całodziennej diety, również skład posiłku potreningowego będzie różny dla zawodowych sportowców (treningi o wysokiej intensywności oddzielone krótkimi okresami regeneracji, duże objętości treningowe w skali tygodni i miesięcy) i osób trenujących amatorsko (kilka razy w tygodniu, ze średnią lub niską intensywnością), dla których głównym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej oraz ogólna poprawa stanu zdrowia. Na czas podania i skład posiłku potreningowego wpływają zmienne dotyczące m.in.:
- treningu (w tym m.in. rodzaj, cel, czas trwania, intensywność, moment cyklu treningowego),
- zawodnika (m.in. jego stan zdrowia, parametry antropometryczne, styl życia, w tym charakter pracy zawodowej),
- diety podstawowej.
czytaj dalej
Fizjoterapeuta Natalia Wawszczyk
Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo nową i jeszcze mało popularną specjalizacją w Polsce. Związana jest z rozwojem profilaktyki i leczenia zachowawczego dolegliwości występujących w obszarze kostno-stawowo-mięśniowym miednicy oraz znajdujących się w niej narządów. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się leczeniem zachowawczym głównie kobiet, choć nie tylko, na różnych etapach życia, począwszy od pierwszej ciąży (przygotowanie do porodu i rehabilitacja poporodowa), aż do okresu pomenopauzalnego (dysfunkcje układu moczowo-płciowego, postępowanie przed- i pooperacyjne).
czytaj dalej
Fizjoterapeuta Zygmunt Bartosiewicz
Odpowiedni dobór aktywności fizycznej jest bardzo istotną kwestią i tematem wielu różnych rozważań. Dietetycy często radzą się fizjoterapeutów czy trenerów personalnych w tej sprawie. Pytają o to, co najlepiej polecić pacjentom, bo przecież połączenie diety z aktywnością fizyczną daje dużo lepsze i szybsze rezultaty, a to wpływa znacząco na poziom motywacji pacjenta do przestrzegania postanowień nowego planu żywieniowego. W mediach wciąż słychać o nowych metodach treningowych, takich jak np.: trening stabilizacji mięśni głębokich, TRX, ćwiczenia funkcjonalne itd. Każda z metod, zdaniem ich twórców, czy raczej propagatorów, jest rewelacyjna, dobra na wszystko, najlepsza, niepowtarzalna, efektywna… Czy tak jest naprawdę?
czytaj dalej