Połowa dzieci na Madagaskarze jest niedożywiona, a 80% osób żyje za 1 $ dziennie. Ta tropikalna wyspa jaką jest Madagaskar, chociaż głównie znana z lemurów dzięki sympatycznej postaci Króla Juliana w rzeczywistości nie jest tak przyjaznym miejscem do życia. W tym kraju wskaźnik umieralności jest jednym z najwyższych na świecie.
Przeciwzapalne działanie kiełków brokułów u osób cierpiących na otyłość
Kiełki brokułów są produktem bogatym w składniki antyoksydacyjne. Z tego powodu produkt ten jest przedmiotem wielu badań i poszukuje się jego nowych zastosowań w dietoterapii wielu chorób.
PRZYPISY
- Świeca M., Gawlik-Dziki U., Dziki D., Baraniak B., Kiełki brokułu jako źródło potencjalnie bioprzyswajalnych antyoksydantów, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna”, 45(3):488-493, 2012.
- Tomczyk J., Olejnik A., Sulforafan – potencjalny czynnik w prewencji i terapii chorób nowotworowych, „Postępy Higieny Medycyny Doświadczalnej”, 64:590-603, 2010.
- Lopez-Chillon M.T., Carazo-Diaz C., Prieto-Merino D., Zafrilla P., Moreno D.A., Villano D., Effects of long-term consumption of broccoli sprouts on inflammatory markers in overweight subjects., “Clinical Nutrition”, 2018, https://doi.org/10.1016/j.clnu.2018.03.006
Mimo wakacji, już teraz warto przyjrzeć się temu co organizatorzy konferencji i szkoleń przygotowują dla nas na jesień. W listopadzie we Wrocławiu odbędzie się IX edycja konferencji "Żywienie, zdrowie i choroby".
Oksytocyna jest hormonem podwzgórzowym wydzielanym bezpośrednio do mózgu i przechodzi do krążenia obwodowego przez tylny płat przysadki mózgowej. Wykazano, że u gryzoni oraz naczelnych innych niż człowiek oksytocyna podawana przewlekle powodowała trwałe zmniejszenie masy ciała, obniżenie spożycia pokarmu, zwiększenie wydatków energetycznych i indukowała lipolizę.