menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

Bisfenol A a jego analogi stosowane w produkcji opakowań

Temat bisfenolu A w kontekście bezpieczeństwa jego stosowania, szczególnie w przypadku opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością wzbudza kontrowersje. 

Niewiele osób zwraca uwagę, że opakowania oznaczone jako wolne od bisfenolu A zawierają również jego analogi. Okazuje się, że podobieństwo tych substancji jest na tyle duże, że również stanowią pewne zagrożenie dla dzikiej przyrody i zdrowia ludzi. Natalia Andujar  wraz z pozostałymi naukowcami z Uniwersytetu w Grenadzie dokonali przeglądu informacji na temat analogów bisfenolu A.1 Czy hasło „BPA free”  umieszczone na przedmiotach przeznaczonych do kontaktu z żywnością w obliczu potencjalnych zagrożeń płynących ze stosowania jego analogów nie jest przereklamowanym sloganem? Autorzy skłaniają do refleksji nad problemem i wskazują na konieczność rozszerzenia przepisów dotyczących  oceny bezpieczeństwa  produktów na wszystkie związki z tej samej grupy chemicznej. Wyzwaniem jest więc opracowanie tworzyw, które będą całkowicie bezpieczne dla zdrowia oraz środowiska. W publikacji przedstawiono szereg skutków jakie mogą wywoływać analogi BPA. Czy pora już ostatecznie pożegnać się z plastikiem?

Zachęcamy do prześledzenia najnowszych badań naukowych jak również zapoznania się z artykułem na temat BPA, który pojawił się w numerze 21/2019 Współczesnej Dietetyki  „Bisfenol A a ryzyko dla zdrowia w świetle aktualnych badań” (artykuł dostępny w całości)

PRZYPISY

1. Andujar Natalia i wsp. Bisphenol A Analogues in Food and Their Hormonal and Obesogenic Effects: A Review. “Nutrients”, 11(9), 2136. https://doi.org/10.3390/nu11092136

 


O autorze

Weronika Strugała

CZYTAM ARTYKUŁY

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Swoje doświadczenie zdobywała w róznych poradniach i szpitalach. Jej głównym obszarem zainteresowania jest wpływ żywienia na płodność oraz tzw. programowanie żywieniowe.


Czytaj więcej