Ludzka mikrobiota jelitowa określana jest jako zespół ponad 1500 gatunków, które należą do 50 rodzajów, a te do 17 rodzin1 .Dominują tutaj dwa główne typy – Bacteroides i Firmicutes2. Mikroflora jelitowa ma istotny wpływ na homeostazę oraz odporność organizmu3. Zaburzoną równowagę bakteryjną określa się terminem „dysbioza”, która może wywołać lub zaostrzyć przebieg wielu patologii4. Zespół przerostu bakteryjnego – SIBO charakteryzuje się różnicami w jakości, ilości oraz lokalizacji mikroflory jelita cienkiego. Stany, które towarzyszą SIBO, mogą wpływać na rozwój dysbiozy jelitowej1.
Choroba Hashimoto, nazywana również przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy, opisana została po raz pierwszy w 1912 r. przez japońskiego chirurga Hakaru Hashimoto. Jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń niedoczynności tarczycy mających podłoże autoimmunologiczne. Na rozwój tej choroby częściej narażone są kobiety niż mężczyźni (10–20-krotnie), co jest związane mię- dzy innymi z działaniem estrogenów. Największa zachorowalność na chorobę Hashimoto występuje w wieku 45–65 lat, choć coraz częściej chorują osoby o wiele młodsze.
Poza odpowiednio dobraną farmakoterapią w chorobie Hashimoto bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego sposobu żywienia w celu syntezy i wydzielania hormonów tarczycy, ich transportu we krwi i prawidłowego wiązania z komórkami docelowymi, a także zmniejszenia stanu zapalnego w organizmie i rozwoju innych zaburzeń metabolicznych wynikających z deficytu hormonów tarczycy w ustroju.