Zespół fibromialgii należy do chorób niezapalnych, które charakteryzują się przede wszystkim, występowaniem uogólnionego bólu mięśni szkieletowych w połączeniu z tkliwością uciskową dotykanego miejsca na ciele pacjenta. Obszary te są określane przez lekarzy i fizjoterapeutów jako tzw. „punkty tkliwe”. Dodatkowo obserwuje się również szereg dolegliwości współtowarzyszących.
Mama chłopca: „Po tygodniu stosowania diety dziecko zaczęło czuć smaki i delektować się jedzeniem. Zaczęło szybko przybierać na masie. Zniknęły zasinienia pod oczami. Brzuch już nie był już wzdęty. Wróciły kontakt i lepsze skupienie uwagi”.
„Na przykładzie tego chłopca widać, że zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą przejawiać się w różnorakich objawach. Każdorazowo wskazane jest, poza standardową terapią ASD, dwutorowe leczenie – zaburzeń mikroflory (za pomocą celowanej probiotykoterapii) oraz leczenie żywieniowe (dieta eliminacyjno-rotacyjna na podstawie badań nadwrażliwości IgG-zależnych). U wielu naszych pacjentów po zastosowaniu leczenia obserwujemy znakomitą poprawę w zakresie funkcjonowania społecznego, dolegliwości jelitowych, zachowań agresywnych i innych”.
Mama chłopca, 2016 rok: „Autyzm jest ciągle tajemniczy, jeżeli chodzi o etiologię i chorobotwórczość, ale wiedza na jego temat rośnie. Wchodząc w nową dla mnie dziedzinę dietetyki i medycyny integracyjnej, zdałam sobie sprawę z tego, że leczenie biomedyczne powinno być stosowane nie tylko u dzieci ze spektrum autyzmu”.
Opisany przypadek dziecka z ASD jest prowadzony dietoterapią przez dietetyka, diagnostę laboratoryjnego Monikę Czerepak, która jest jednoczesnie mamą dziecka i założycielką poradni żywieniowej Pracownia Zdrowych Zmian we Wrocławiu. Współpracuje z rodzicami dzieci z ASD pod kątem działań biomedycznych w obszarze kondycji jelit, polimorfizmów genetycznych i parametrów diagnostyki laboratoryjnej.