menu close arrow_back_ios person_add home

Dieta antyhistaminowa

Dietetyk kliniczny Monika Dudek-Palaczyk

Z GABINETU DIETETYKA

02-05-2016

5/2016

Histamina należy do amin biogennych, które są aktywnie wytwarzane w organizmie człowieka. Dodatkowo bierze udział w regulacji wielu ważnych funkcji ciała człowieka. Szczególnie ważny jest udział histaminy w reakcjach alergicznych.

Klinicznymi następstwami są m.in.: zaczerwienie skóry, świąd, pokrzywka, obrzęk błon śluzowych, trudności w oddychaniu oraz obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Istnieje szereg czynników przyczyniających się do wzrostu poziomu histaminy w organizmie, m.in.: ciężki wysiłek fizyczny, nagłe sytuacje stresowe, wahania hormonalne, infekcje, ostre zakażenia żołądkowo-jelitowe, przewlekłe choroby zapalne jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Do niepożądanych objawów wywołanych przez wydzielenie większej ilości histaminy w organizmie można zaliczyć:

bóle głowy mające charakter migrenowy,
uczucie zatkanego nosa, pojawiająca się wodnista wydzielina z nosa,
w niektórych przypadkach astma oskrzelowa,
szybkie tętno,
problemy żołądkowo-jelitowe, wystąpienie luźnych stolców/biegunki,
hipotonia,
świąd skóry, w niektórych przypadkach pojawienie się „bąbli” na skórze,
obrzęk powiek,
pokrzywka,
bóle na początku krwawienia miesiączkowego.

Są to względnie łagodne objawy wywołane przez histaminę, jednak mogą wystąpić także groźne w skutkach dolegliwości – histamina krążąca we krwi może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Przyczyn nadmiernego wydzielania histaminy w organizmie upatruje się m.in. w niedoborze diaminooksydazy (DAO) – zbyt małe rozkładanie tej aminy, także niektóre leki zwiększają uwalnianie histaminy w organizmie. Jednak za główną przyczynę uważa się spożywanie produktów bogatych w histaminę i inne aminy biogenne oraz produkty będące tzw. „uwalniaczami histaminy” − zwiększającymi jej stężenie we krwi bez udziału układu odpornościowego1, 2, 3, 4.

Histamina należy do amin biogennych, które są aktywnie wytwarzane w organizmie człowieka. Dodatkowo bierze udział w regulacji wielu ważnych funkcji ciała człowieka. Szczególnie ważny jest udział histaminy w reakcjach alergicznych.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Monika Dudek-Palaczyk

CZYTAM ARTYKUŁY

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wydziału Lekarskiego II, kierunku Dietetyka. W ostatnich latach współpracowała jako dietetyk m.in. z Fundacją NUTRICIA (współtworząc program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”), Fundacją Junior w Poznaniu, z Poradnią Nadciśnienia Tętniczego i Poradnią Zaburzeń Metabolicznych w Poznaniu, z gabinetem medycyny estetycznej Monalisa oraz Centrum Sportu i Rekreacji Fabianowo w Poznaniu. Obecnie prowadzi poradnię dietetyczną Simply Diet Plan we Wrześni.