menu close arrow_back_ios person_add home

Zwiększone zapotrzebowanie na cholinę u kobiet ciężarnych

Liczne badania, w tym badania na zwierzętach, dowodzą, że okres ciąży powoduje wyczerpanie się endogennych, wątrobowych zasobów choliny u matek spożywających dietę tradycyjną9.

Cholina jest mikroskładnikiem należącym do grupy folianów, występującym w żywności, służącym jako materiał wyjściowy dla ważnych metabolitów, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju płodu a zwłaszcza jego mózgu4, 12.

Z badań krwi ludzkich noworodków wynika z kolei, że po porodzie stężenie choliny we krwi jest u dzieci trzykrotnie4 wyższe niż u matek, natomiast w życiu płodowym aż 14-krotnie, co świadczy o zwiększonym poborze tego składnika w okresie prenatalnym. Co więcej, duże ilości choliny znajdują się również w mleku kobiecym. Rozwój ośrodkowego układu nerwowego (OUN) u płodu jest szczególnie wrażliwy na dostępność choliny; jest związany z prawidłowym rozwojem cewy nerwowej, funkcjonowaniem hipokampa. Odpowiednia podaż choliny w diecie kobiet ciężarnych ma również pozytywny wpływ na wyniki w testach dotyczących oceny pamięci oraz orientacji przestrzennej u potomstwa, prawidłowy rozrost łożyska oraz prawidłowe funkcjonowanie wątroby matki4, 13.

Aktualne dane wskazują, że dieta większości (około 90%) kobiet ciężarnych oraz karmiących nie pokrywa dziennego zapotrzebowania na cholinę, której RDA (Recommended Daily Allowance – rekomendowane dziennie spożycie) jest obecnie ustalone na następujących poziomach: 450 mg dla kobiet ciężarnych i 550 mg dla kobiet karmiących piersią11. Co więcej, kolejne badania wskazują, że wyższe niż aktualnie zalecane spożycie choliny wraz z dietą ma korzystny wpływ na poprawę przepływu krwi w łożysku, co jest związane z redukcją ilości kinazy (sFLT1) hamującej prawidłowe działanie czynnika wzrostu nabłonka naczyniowego (VEGF). Wysoka podaż choliny z dietą ma zatem pozytywny wpływ na prawidłowe unaczynienie łożyska, co za tym idzie − redukcję stanu przedrzucawkowego11, 13.

 

Żywieniowe źródła choliny

Oczywiście, źródłem choliny dla dziecka w okresie prenatalnym jest dieta matki, a dokładnie zawartość choliny we krwi oraz fosfatydylocholina syntetyzowana w wątrobie matki. Pokarmowym źródłem choliny w diecie są jaja kurze, a dokładnie żółtko, a także mleko, wieprzowina, drób, wołowina. Nie jest jednak łatwo zapewnić codzienną podaż choliny jedynie z produktów żywieniowych, ponieważ aby zrealizować dziennie zapotrzebowanie na tę substancję, kobieta ciężarna musiałaby zjadać dziennie 4 jajka. Szansą na wyrównanie niedoborów jest suplementacja. Fosfatydylocholina, zwana też lecytyną, jest uważana za bezpieczną, natomiast znane są przypadki przedawkowania choliny związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób-sercowo naczyniowych. W Stanach Zjednoczonych wyznaczono maksymalną dzienną dawkę spożycia choliny, która wynosi 3,5 g1, 3.

 

  Skorzystaj z KODU PROMOCYJNEGO: IZZ-2018 i kup prenumeratę z 20% rabatem  

Wypełnij formularz, wpisz kod promocyjny i czytaj wszystkie artykuły - także archiwalne.

 

Liczne badania, w tym badania na zwierzętach, dowodzą, że okres ciąży powoduje wyczerpanie się endogennych, wątrobowych zasobów choliny u matek spożywających dietę tradycyjną9.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Agnieszka Senk

CZYTAM ARTYKUŁY

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. W pracy zawodowej związana ściśle z obszarem edukacji pacjenta. Jako ekspert zaangażowana w takie projekty, jak: Medonet.pl, atopowe sos.pl, związana z Fundacją Szczęśliwi bez Cukru. Jako dietetyk rodzinny prowadzi indywidualne poradnictwo dietetyczne w ramach własnej praktyki Bodylicious, gdzie szczególną troską otacza dzieci, kobiety w ciąży, karmiące matki oraz ich najbliższą rodzinę. Współpracuje z przedszkolami, gdzie prowadzi warsztaty dla dzieci oraz personelu, pomagając wprowadzać zdrową dietę w placówkach. Autorka bloga o zdrowym odżywianiu bodylicious.pl.